Najem mieszkania a działalność gospodarcza

Nie liczba nieruchomości, tylko sposób działania wynajmującego decyduje ?o kwalifikacji czynszu do przychodu z działalności gospodarczej.

Publikacja: 18.08.2014 19:03

Najem mieszkania a działalność gospodarcza

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzinski

Czy właściciel mieszkania udostępniający je gościom za pośrednictwem konkurencyjnych wobec hoteli portali internetowych może przychód opodatkować 8,5-proc. ryczałtem, czy musi uznać, że prowadzi działalność gospodarczą?

Zadaliśmy to pytanie Ministerstwu Finansów. Przyjęliśmy, że chodzi o wynajem jednego mieszkania przeznaczonego wyłącznie na taki cel.

Niejasne kryteria

– Decyduje zawsze ocena danej czynności, z której uzyskany został przychód w określonym stanie faktycznym – odpowiedziało ministerstwo. I tłumaczy, że przychód z wynajmu może być kwalifikowany do źródła opisanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najem) albo pkt 3 (działalność gospodarcza).

W tym pierwszym wypadku można wybrać 8,5-proc. ryczałt, w drugim do wyboru jest skala podatkowa (18 i 32 proc.), liniowy podatek w wysokości 19 proc. albo 17-proc. ryczałt przewidziany dla usług związanych z zakwaterowaniem.

Nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najem jest już działalnością gospodarczą, a kiedy jeszcze najmem prywatnym.

Przypomnijmy, że działalnością gospodarczą jest działalność nastawiona na zysk, bez względu na faktyczny rezultat, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Skutki niejasnej definicji widać w stanowiskach fiskusa i sądów.

Dochód a przypadek

Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z kwietnia 2013 r. uznała np., że sezonowe wynajmowanie domku letniskowego na kilka dni jest działalnością gospodarczą, bo trzeba nadzorować rotację gości (nr ITPB1/415-119A/13/IG). W podobnej sprawie w czerwcu 2014 r. warszawska izba uznała, że można stosować 8,5-proc. ryczałt (nr IPPB1/415-375/14-2/AM).

W kwietniu 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził natomiast, że wynajmowanie na doby jednego mieszkania jest działalnością gospodarczą. Tłumaczył, że dochód nie jest dziełem przypadku, tylko odpowiedniej organizacji (sygn. I SA/Sz 331/13). W tej sprawie małżonkowie przyznali, że kupując mieszkanie, myśleli już o jego wynajmie.

OPINIA dla Rz

Anna ?Misiak - doradca podatkowy,?Szef Zespołu ds. podatków ?osobistych w MDDP

Niestety ryzyko uznania wynajmującego własne mieszkanie na doby za przedsiębiorcę jest dość wysokie. Trzeba jednak zaznaczyć, iż przepisy podatkowe pozostawiają wynajmującemu wybór czy najem będzie traktowany i rozliczany jako tzw. najem prywatny czy też zostanie uruchomiona działalność gospodarcza. I to jego wola powinna mieć istotne znaczenie dla wyboru formy opodatkowania. Niemniej organy podatkowe mogą przy ocenie badać czy dana aktywność podatnika nosi znamiona działalności ciągłej a przede wszystkim zorganizowanej i w takim kontekście upatrywać w najmie na doby działalności gospodarczej. Przy tej formule wynajmu podobnej w końcu do usługi hotelowej trzeba przecież zorganizować wydawanie i odbieranie kluczy, sprzątanie, szybkie usuwanie usterek, zagwarantować inne stale dostępne urządzenia, zadbać o komfort itp.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo