Przepisy podatkowe przewidują wiele zwolnień dla osób, które sprzedają nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia. W praktyce fiskus interpretuje je często na niekorzyść podatników.
Uważać muszą szczególnie osoby sprzedające gospodarstwo rolne. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT wolne od daniny są przychody ze sprzedaży gospodarstwa rolnego. Wyjątek stanowią te grunty, które w związku ze sprzedażą utraciły swój charakter rolny.
Oznacza to, że sprzedający nieruchomość musi znać zamiary nabywcy, co potwierdza interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB2/415-470/14/IL). Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2013 r. sprzedała gospodarstwo nabyte dwa lata wcześniej w spadku po bracie. Kobieta chciała się upewnić, że przysługuje jej zwolnienie z podatku dochodowego. Nie wiedziała jednak, na jakie cele zamierza przeznaczyć ziemię nabywca.
Zamiary nabywcy
Dyrektor IS odpowiedział, że fakt, iż w momencie sprzedaży grunt ma status gospodarstwa, nie przesądza o zwolnieniu. Kobieta nie zna ani zamiarów nabywcy, ani sposobu faktycznego wykorzystania tego gruntu w późniejszym okresie, więc powinna zapłacić 19 proc. PIT.
Uważać muszą też osoby, które sprzedają udział w gospodarstwie rolnym, nawet jeśli znają zamiary nabywcy i ziemia nadal będzie częścią gospodarstwa.