Odszkodowanie ?dla działkowca za wywłaszczenie bez PIT

Użytkownik ogrodu działkowego zajętego pod drogę nie zapłaci podatku od odszkodowania – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Publikacja: 15.09.2014 10:01

Odszkodowanie ?dla działkowca za wywłaszczenie bez PIT

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Gmina, która przejmuje grunt pod przyszłą drogę, nie musi wystawiać informacji PIT-8C dla podatnika i urzędu skarbowego o wysokości przychodu do rozliczenia.

Tak wynika z niedawnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd uchylił interpretację Izby Skarbowej w Katowicach, w której gmina pytała o podatkowe konsekwencje likwidacji rodzinnych ogródków działkowych, a konkretnie – związanego z tym odszkodowania. Gmina wyjaśniła, że będzie je wypłacać członkom Polskiego Związku Działkowców w związku z inwestycjami publicznymi, w tym drogowymi.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT zasadniczo zwolnione z podatku są przychody z odszkodowań lub zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, wypłacane stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Gmina powołała się na ten przepis. Wysokość odszkodowania jest ustalana według opinii rzeczoznawcy, m.in. na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Izba uznała, że gmina się myli. Przywołała ustawę o rodzinnych ogródkach działkowych, zgodnie z którą likwidacja ogrodów następuje na warunkach w niej opisanych, z jedynie odpowiednim stosowaniem ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ponadto odszkodowanie dotyczy nie nieruchomości, ale nasadzeń, urządzeń i obiektów posadowionych na cudzym gruncie.

Gliwicki WSA przychylił się jednak do stanowiska gminy. Sąd podkreślił, że przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami stosuje się nie tylko do gruntów, ale też do ich części składowych, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności, jak jest w wypadku obiektów należących do działkowców.

Sąd stwierdził, że wysokość odszkodowań, o które pytała gmina, w tym wypłacanych na podstawie porozumień, jest ustalana stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, co uzasadnia zwolnienie z PIT.

sygn. akt I SA/GI 79/14

Opinia dla „Rz"

Grzegorz ?Grochowina, ekspert podatkowy z KPMG

Sąd prawidłowo odczytał przepis regulujący zwolnienie odszkodowań ?z podatku dochodowego. Preferencja ta dotyczy przychodów ?z odszkodowań wypłacanych według przepisów o gospodarce nieruchomościami. Chodzi o to, by kwota tego odszkodowania była wypłacana zgodnie z zasadami opisanymi w tych przepisach, ?tj. na podstawie wyceny majątku zajmowanego na cele publiczne, którą sporządził rzeczoznawca. Niezgodna z treścią zwolnienia była zawężająca wykładania gliwickiej Izby Skarbowej, twierdzącej, że skoro odszkodowanie należy się na podstawie innej ustawy, która tylko odwołuje się do prawa o gospodarce nieruchomościami, to otrzymywana kwota nie jest już zwolniona z PIT. Zwolnienia są odstępstwem od reguły i interpretuje się je wąsko, ale nie można pozbawiać podatnika zwolnienia, które mieści się w zakresie opisanym w ustawie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo