Gmina, która przejmuje grunt pod przyszłą drogę, nie musi wystawiać informacji PIT-8C dla podatnika i urzędu skarbowego o wysokości przychodu do rozliczenia.
Tak wynika z niedawnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd uchylił interpretację Izby Skarbowej w Katowicach, w której gmina pytała o podatkowe konsekwencje likwidacji rodzinnych ogródków działkowych, a konkretnie – związanego z tym odszkodowania. Gmina wyjaśniła, że będzie je wypłacać członkom Polskiego Związku Działkowców w związku z inwestycjami publicznymi, w tym drogowymi.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT zasadniczo zwolnione z podatku są przychody z odszkodowań lub zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, wypłacane stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Gmina powołała się na ten przepis. Wysokość odszkodowania jest ustalana według opinii rzeczoznawcy, m.in. na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Izba uznała, że gmina się myli. Przywołała ustawę o rodzinnych ogródkach działkowych, zgodnie z którą likwidacja ogrodów następuje na warunkach w niej opisanych, z jedynie odpowiednim stosowaniem ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ponadto odszkodowanie dotyczy nie nieruchomości, ale nasadzeń, urządzeń i obiektów posadowionych na cudzym gruncie.
Gliwicki WSA przychylił się jednak do stanowiska gminy. Sąd podkreślił, że przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami stosuje się nie tylko do gruntów, ale też do ich części składowych, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności, jak jest w wypadku obiektów należących do działkowców.
Sąd stwierdził, że wysokość odszkodowań, o które pytała gmina, w tym wypłacanych na podstawie porozumień, jest ustalana stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, co uzasadnia zwolnienie z PIT.