Reklama
Rozwiń

Wyższy podatek po złożeniu rocznego PIT po terminie

Osoby, które złożą PIT po terminie, nie rozliczą się na preferencyjnych zasadach z małżonkiem, ani z samotnie wychowywanym dzieckiem

Aktualizacja: 26.04.2015 13:26 Publikacja: 26.04.2015 12:52

Wyższy podatek po złożeniu rocznego PIT po terminie

Foto: 123RF

Tylko do czwartku 30 kwietnia można składać zeznanie podatkowe za 2014 r. Przekroczenie tej daty może być szczególnie kosztowe dla podatników, którzy chcą założyć zeznanie wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic.

W obu przypadkach zasady rozliczenia są podobne. Korzyść jest największa wówczas, gdy osoba, z którą składamy wspólny PIT (współmałżonek lub dziecko) nie miała w 2014 r. żadnych zarobków.

Daninę oblicza się w podwójnej wysokości podatku, który został określony od połowy łącznych dochodów podatników. W praktyce dochody należy podzielić przez dwa, obliczyć podatek i otrzymany wynik pomnożyć przez dwa. Taki system rozliczenia pozwala wykorzystać dwukrotnie kwotę wolną od podatku.

Podstawowym warunkiem jest złożenie zeznania do 30 kwietnia. Po tej dacie urząd skarbowy nie uzna już wspólnego rozliczenia. Preferencja nie ma bowiem zastosowania do podatników, którzy spóźnią się ze wspólnym PIT choćby o jeden dzień.

Przepisy mówią też o konieczności złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. W rzeczywistości chodzi o zaznaczenie odpowiedniego kwadratu na początku druku PIT-36 lub PIT-37 i podpisanie zeznania. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych formularzy.

W przypadku małżonków kluczowe jest pozostawanie przez cały rok w związku małżeńskim. Te pary, które wzięły ślub w ciągu roku, będą mogły złożyć wspólny PIT dopiero za 2015 r.

Rozliczenie z dzieckiem jest możliwe do ukończenia przez nie 25 roku życia, o ile uczy się w Polsce lub zagranicą. Natomiast dochody pełnoletniego potomka nie mogą przekroczyć kwoty 3089 zł rocznie. Nie trzeba być jednak samotnym rodzicem przez cały rok podatkowy.

Ważne jest też, by żadna z osób chcących złożyć wspólny PIT z małżonkiem lub dzieckiem, nie rozliczała się według stawki liniowej 19 proc., kartą podatkową ani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (wyjątkiem są przychody z najmu nieruchomości opodatkowane według stawki 8,5 proc.). Preferencja przysługuje tylko tym osobom, które rozliczają się według skali podatkowej, czyli stawek 18 i 32 proc., na druku PIT –37 lub PIT-36.

PIT na ostatnią chwilę można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście, wysłać pocztą listem poleconym (decyduje data stempla pocztowego) lub rozliczyć się przez Internet na stronie e-deklaracje.gov.pl. Dla osób składających PIT-37 od połowy marca br. dostępna jest usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (http://portalpodatkowy.mf.gov.pl). Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe jest przygotowane na podstawie danych zawartych w informacjach sporządzanych przez płatników: PIT-11 (dochody z pracy), PIT-R (dochody z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich), PIT-8C (przychody z innych źródeł). System pobiera te dane i sam oblicza podatek. Podatnik może uzupełnić je np. o ulgę na dziecko lub wybrać opcję wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Powinien jednak zweryfikować poprawność zeznania, gdyż – jak informuje Ministerstwo Finansów - korzystanie z systemu nie zwalnia go z odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono