Sytuacja rozpatrywana przez sąd była niecodzienna. Dotyczyła pewnego warszawiaka, który chciał skorzystać z ulgi w PIT przewidzianej dla osób kupujących nieruchomość za pieniądze ze zbycia innej nieruchomości. Wyjątkowość sytuacji polegała na tym, że ów podatnik zmarł, zanim zawarł ostateczną umowę zakupu nowego lokalu. Zdążył jednak spełnić podstawowe warunki skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydał bowiem pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na inną nieruchomość w ciągu dwóch lat od jej sprzedaży, a płatność była dobrze udokumentowana przelewami bankowymi.
W takiej sytuacji rodzice zmarłego uznali, że powinni dziedziczyć prawo do ulgi. Zwrócili się zatem do warszawskiej Izby Skarbowej o potwierdzenie tego uprawnienia w interpretacji prawa podatkowego. Uważali bowiem, że prawo do ulgi jest prawem majątkowym, a ono podlega dziedziczeniu według art. 97 par. 1 ordynacji podatkowej.
Fiskus był innego zdania. W interpretacji z 4 lipca 2014 r. (IPPB1/415-388/14-2/AM) stwierdził, że to uprawnienie nie odnosi się do praw i obowiązków zmarłego ściśle związanych z jego osobą, a takim jest prawo do ulg. Tym samym ulga nie może być dziedziczona. Według tej interpretacji jedyne, co mogą odziedziczyć spadkobiercy, to raczej podatek do zapłacenia.
Spadkobiercy zmarłego nie zgodzili się z takim stanowiskiem. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten przyznał rację rodzicom zmarłego. W wydanym 5 sierpnia 2015 r. wyroku pokazał, że zupełnie inaczej rozumie kwestię dziedziczenia. „Prawo do ulgi mieszkaniowej ma jak najbardziej charakter majątkowy, gdyż w bezpośredni sposób wpływa na stan aktywów podatnika, a co za tym idzie, podlega przejęciu przez spadkobierców podatnika" – stwierdził sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku.
Sąd uznał też, że niedopełnienie formalności z umową zakupu mieszkania nie musi być przeszkodą w korzystaniu z ulgi przez spadkobierców. „Istotne jest, by podatnik faktycznie dokonał wydatkowania środków na własne potrzeby mieszkaniowe i fakt ten był udokumentowany, natomiast prawo do ulgi nie jest uzależnione od zawarcia ostatecznej umowy nabycia lokalu mieszkalnego" – stwierdził sąd.