Trybunał Konstytucyjny wydał w środę wyrok ważny dla prawie 25 milionów podatników w Polsce. Stwierdził, że kwota wolna od podatku wynosząca 3089 zł rocznie jest za niska. – Przepis, który nie przewiduje mechanizmu jej korygowania, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z konstytucją – orzekł TK.

884 zł - o tyle niższy będzie podatek, jeśli Sejm podniesie kwotę wolną do 8 tys. zł rocznie

Trybunał nie określił, ile takie minimum powinno wynosić, ale wskazał, że według ustawy o pomocy społecznej osobą żyjącą w ubóstwie jest ta, której dochód roczny nie przekracza 7608 zł. To ponad dwa razy więcej niż obecna kwota wolna w PIT. W Polsce jest ona jedną z najniższych spośród państw, które zdecydowały się wprowadzić taki mechanizm. W Wielkiej Brytanii wynosi w przeliczeniu 57 tys. zł.

Zakwestionowany przepis przestanie obowiązywać 30 listopada 2016 r. Do tego czasu nowy parlament musi go zmienić. Henryk Kowalczyk, poseł PiS, współautor programu gospodarczego tej partii w zakresie podatków, deklaruje: – Podtrzymujemy naszą propozycję podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. zł.

Poseł zapewnia, że PiS przyjmuje wyrok Trybunału z satysfakcją, ponieważ potwierdził on tezę partii, że kwota wolna jest za niska.

Skargę do TK złożyła prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Uznała, że kwota wolna nie uwzględnia realnych możliwości podatników. Obecny rząd i przedstawiciel Sejmu bronili się, że jej podwyższenie nie było możliwe ze względów budżetowych. Tak też uważali niektórzy eksperci.

Trybunału to nie przekonało. Sędzia Mirosław Granat, uzasadniając wyrok, tłumaczył, że podatek nie może prowadzić do nędzy. Odrzucił też argumenty, że wysokość kwoty wolnej jest sprawą polityczną. W ustnym uzasadnieniu sędzia mówił, że obywatel zdolny do zapłaty podatku od dochodu nie jest klientem opieki społecznej.

Trybunał zaznaczał, że wyrok ma skutki jedynie na przyszłość. Nie da podatnikom prawa do weryfikowania zeznań PIT z przeszłości. – To kontrowersyjne stanowisko – uważa mec. Michał Roszkowski z Accreo. – Sądy administracyjne te skutki oceniają różnie, a uzasadnienie wyroku TK nie ma mocy wiążącej – uważa.

Jak wynika z wyliczeń ekspertów, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł obniży dochody państwa o 21 mld zł rocznie.

—acw.