Oddział zagranicznej spółki nie jest spółką nieruchomościową

W myśl polskich przepisów podatkowych, oddział stanowi wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywanej przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności. Czy taki podmiot może zostać uznany za spółkę nieruchomościową?

Publikacja: 29.11.2022 22:20

Oddział zagranicznej spółki nie jest spółką nieruchomościową

Foto: Adobe Stock

Z takim pytaniem zwrócił się wnioskodawca do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej we wniosku o wydanie indywi- dualnej interpretacji prawa podatkowego z 25 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010. 369.2022.1.DP).

Wnioskodawca w opisywanej sprawie jest spółką prawa niemieckiego (odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na terytorium Niemiec. Spółka zarządza funduszami inwestycyjnymi zajmującymi się obrotem i wynajmem nieruchomości, a swoją działalność gospodarczą w Polsce prowadzi poprzez oddział. Przedmiotem działalności oddziału jest m.in. zarządzanie nieruchomościami w imieniu funduszy oraz zarządzanie środkami inwestowanymi w nieruchomości. Spółka podlega w Niemczech opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. W opisywanej sprawie, spółka powzięła wątpliwość czy oddział może zostać zakwalifikowany jako spółka nieruchomościowa w rozumieniu ustawy o CIT.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży