Bogusław Chrabota: Polska sarmacka, a nie nowoczesna

Liderzy Prawa i Sprawiedliwości dość często powtarzają, że ich intencją jest wykorzystanie wyjątkowej koniunktury politycznej i cywilizacyjnej, jaką dziś mamy, by dogonić, a nawet przegonić, państwa, które były bardziej uprzywilejowane przez historię. Gdzie mniej było wojen, zniszczenia, gdzie nie wydarzyły się rozbiory, a państwowość była ciągła.

Publikacja: 09.11.2018 18:00

Czy do liderów partii rządzącej już dotarło, że napędem cywilizacji od średniowiecza są miasta?

Czy do liderów partii rządzącej już dotarło, że napędem cywilizacji od średniowiecza są miasta?

Foto: Adobestock

Nie wiem, który z krajów zachodnich jest najlepszym punktem odniesienia. Czy Wielka Brytania, na którą ostatnia udana inwazja wydarzyła się niemal tysiąc lat temu, czy Francja, matka europejskiej burżuazji? A może Niemcy, które wielokrotnie kroczyły drogą państwowej dezintegracji, by odradzać się potem jak Feniks? W istocie, byliśmy jako Polska przez stulecia na europejskim przedmieściu, ale mam wrażenie, że nieco na własne życzenie. Przeżywaliśmy okresy prosperity, jak choćby położona w rzekomo przyjaźniejszej strefie geograficznej Hiszpania czy Portugalia, ale całkiem podobnie jak one doświadczaliśmy potem dekad załamania i cywilizacyjnej zapaści. Właściwie, gdyby spojrzeć na dzieje Europy, nie było kraju, który byłby wolny od historycznych turbulencji. Inną sprawą jest, jakie wnioski z nich wyciągano, jakimi sposobami wychodzono z potężnych kryzysów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił