Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.03.2015 11:05 Publikacja: 28.03.2015 00:01
2 zdjęcia
ZobaczŚwiątynia scjentologów przy Bulwarze Zachodzącego Słońca w Hollywood
Foto: EAST NEWS
Gdybyśmy mieli uwierzyć reklamom, to okazałoby się, że co roku do Kościoła scjentologicznego dołączają 4 miliony wiernych. Jednocześnie jednak w Stanach Zjednoczonych jest ledwie 25 tysięcy zdeklarowanych scjentologów. Jak to wygląda naprawdę?
Lawrence Wright, amerykański dziennikarz, autor książki "Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary": Nie da się właściwie stwierdzić, ilu tak naprawdę jest scjentologów, Kościół wyraźnie przesadza, rozpowiadając o swoich wpływach. Warto zwrócić uwagę na to, że wiernych, którzy się udzielają, bardzo mocno zachęca się, by wstąpili do Międzynarodowego Stowarzyszenia Scjentologów (International Association of Scientologists), które ma około 30 tysięcy członków na całym świecie. Ta liczba zapewne bliższa jest prawdy niż wspomniane przez pana 4 miliony.
Kim tak naprawdę był L. Ron Hubbard, człowiek, który na początku lat 50. XX wieku założył Kościół scjentologiczny – geniuszem, szaleńcem, a może zwykłym szarlatanem?
Myślę, że był wszystkim po trochu, chciałbym jednak podkreślić, że na pewno nie był zwykłym oszustem, choć wielu jego adwersarzy na pewno by tego chciało. Gdyby chodziło mu jedynie o pieniądze, to przecież tyle się dorobił na swoich książkach i na tych, którzy poszli za nim, że wziąłby nogi za pas i zwiał. A przecież do końca życia bronił scjentologii. Całe życie spędził, próbując rozwikłać działanie swojego złożonego i najpewniej szalonego umysłu.
Mówi pan, że Hubbard nie wymyślił scjentologii dla zysku, a jednocześnie przywołuje pan w „Drodze do wyzwolenia" słowa, które najpewniej padły z jego ust: „Chciałbym założyć religię. To tam są prawdziwe pieniądze". Wydaje się niemal oczywiste, że nie miał żadnych supermocy, dlaczego więc ludzie poszli za nim w latach 50.?
Może i nie był superbohaterem, ale dla większości scjentologów to postać bardzo charyzmatyczna, a poza tym obiecywał nadprzyrodzoną moc i życie wieczne. To całkiem atrakcyjna zachęta dla tych, którzy poszukują pociechy i zbawienia. Trzeba też pamiętać o tym, że na początku lat 50. scjentologia padła na podatny grunt. Hubbard, sam zresztą weteran wojenny (pomińmy, czy był ranny czy nie był, pomińmy, czy udało mu się uleczyć samego siebie, jak twierdził), wrócił do odmienionego kraju. Nie były to jeszcze Stany czasów rewolucji seksualnej, ale szykowały się wielkie zmiany. Ludzie byli z jednej strony otwarci na nowinki, a z drugiej wielu z nich widziało okrucieństwo wojny. Scjentologia oferowała ucieczkę od powojennej rzeczywistości.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas