Alejandro Aravena: Budownictwo socjalne to lekcja pokory dla architekta

Ostatnio przeczytałem, że w Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań. Jednocześnie 2 mln mieszkań określono jako opuszczone. Coś tutaj nie gra. To nie mogłoby się wydarzyć w Ameryce Łacińskiej - mówi Alejandro Aravena, architekt.

Publikacja: 29.12.2023 17:00

Budynek Centrum Innowacji Uniwersytetu Katolickiego w Santiago de Chile zaprojektowany przez Alejand

Budynek Centrum Innowacji Uniwersytetu Katolickiego w Santiago de Chile zaprojektowany przez Alejandra Aravenę. – To nie jest tak, że lubię beton. Jego produkcja nie jest ekologiczna, ale to niezwykle trwały materiał. Poza tym beton lepiej znosi trzęsienia ziemi. Na to zwracamy uwagę, projektując na przykład w Chile czy Portugalii – mówi architekt

Foto: Angelini Vmorande/wikipedia

Plus Minus: Co w byciu architektem jest najważniejsze? Czy architektura jest dla pana dziełem sztuki, misją, czy może działalnością utylitarną?

Najważniejszą rzeczą jest dobre postawienie pytania, na które projekt ma odpowiedzieć. Żeby to zrobić, musimy zidentyfikować siły, które tam działają. Czasami są nimi kwestie ekonomiczne, polityczne, socjalne, estetyczne czy związane ze środowiskiem naturalnym. Bywa, że siły ciągną w przeciwnych kierunkach, bo optymalność z ekonomicznego punktu widzenia może być sprzeczna na przykład z dbaniem o środowisko naturalne. Jeśli więc poprawnie określimy siły w tej grze, uzyskamy informacje o formie projektu. Kiedy rozumie się naturę sił, można stworzyć miejsce, gdzie będzie toczyć się lepsze życie. Musimy pamiętać, że poprzez architekturę można poprawić lub zrujnować życie ludzi na lata, decyzje te są zwykle nieodwracalne. Jeśli zrobisz to dobrze, to fantastycznie, ale jeśli zrobisz to źle, może to być ogromnym problemem.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody