Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 12:15 Publikacja: 29.12.2023 17:00
Budynek Centrum Innowacji Uniwersytetu Katolickiego w Santiago de Chile zaprojektowany przez Alejandra Aravenę. – To nie jest tak, że lubię beton. Jego produkcja nie jest ekologiczna, ale to niezwykle trwały materiał. Poza tym beton lepiej znosi trzęsienia ziemi. Na to zwracamy uwagę, projektując na przykład w Chile czy Portugalii – mówi architekt
Foto: Angelini Vmorande/wikipedia
Plus Minus: Co w byciu architektem jest najważniejsze? Czy architektura jest dla pana dziełem sztuki, misją, czy może działalnością utylitarną?
Najważniejszą rzeczą jest dobre postawienie pytania, na które projekt ma odpowiedzieć. Żeby to zrobić, musimy zidentyfikować siły, które tam działają. Czasami są nimi kwestie ekonomiczne, polityczne, socjalne, estetyczne czy związane ze środowiskiem naturalnym. Bywa, że siły ciągną w przeciwnych kierunkach, bo optymalność z ekonomicznego punktu widzenia może być sprzeczna na przykład z dbaniem o środowisko naturalne. Jeśli więc poprawnie określimy siły w tej grze, uzyskamy informacje o formie projektu. Kiedy rozumie się naturę sił, można stworzyć miejsce, gdzie będzie toczyć się lepsze życie. Musimy pamiętać, że poprzez architekturę można poprawić lub zrujnować życie ludzi na lata, decyzje te są zwykle nieodwracalne. Jeśli zrobisz to dobrze, to fantastycznie, ale jeśli zrobisz to źle, może to być ogromnym problemem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas