Ślady życia i śmierci

W 2000 roku na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze rozpoczęto badania archeologiczne. W każdym z wydobytych z ziemi po 70 latach reliktów tkwi jakaś mikrohistoria.

Publikacja: 13.10.2023 17:00

13 555 zabytków o szczególnym znaczeniu merytorycznym i historycznym zostało włączonych do zbiorów m

13 555 zabytków o szczególnym znaczeniu merytorycznym i historycznym zostało włączonych do zbiorów muzeum. Większość z nich stanowią rzeczy osobiste ofiar. Pozostałe to elementy infrastruktury obozowej oraz nieliczne przedmioty należące do sprawców

Foto: Państwowe Muzeum na Majdanku (2)

W 2000 roku na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze rozpoczęto badania archeologiczne mające na celu ustalenie dokładnej lokalizacji grobów masowych ze szczątkami ofiar oraz pozyskanie nowych informacji dotyczących topografii miejsca zbrodni. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono m.in. na fundamenty komór gazowych wysadzonych przez załogę SS w trakcie likwidacji obozu, pozostałości tunelu ucieczkowego wykopanego przez więźniów Lager III i studni w Lager I. Określono także przebieg drogi do komór gazowych oraz lokalizację tzw. baraku fryzjerskiego.

Pozostało 93% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą