BLACK WEEK. Teraz - 75% taniej!
Skorzystaj z oferty roku.
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 29.11.2023 12:44 Publikacja: 06.10.2023 17:22
Wszedł po schodach na drugie piętro i na chwilę zapadł się w fotelu. Ktoś zrobił mu wówczas zdjęcie. Uwieczniony na nim Jurij Gagarin patrzy gdzieś w przestrzeń, nieobecny, jak żołnierz, który właśnie wrócił z pola bitwy. Fotografii tej władze radzieckie nie upubliczniły
Foto: A.I. Boyczuk/Red Star
Nic nie mogło przygotować Gagarina na przyjęcie w bazie w mieście Engels wkrótce po lądowaniu helikoptera, który dostarczył kosmonautę na miejsce. Bez względu na to, jak przytłoczony czuł się w jednostce rakietowej majora Gassijewa pół godziny wcześniej, to, co czekało na niego tutaj, było wydarzeniem na znacznie większą skalę. Tłumy ludzi zaczęły napływać do bazy po tym, jak całe miasto błyskawicznie obiegła wiadomość o jego rychłym przybyciu, a liczba zgromadzonych zwiększała się z każdą minutą. Trudno pojąć, jak wszyscy w Engelsie nagle się dowiedzieli, że niedługo pojawi się tam Gagarin, cóż to za niewidzialny telegraf tak błyskawicznie rozprzestrzenił tę informację. W każdym razie jakoś to się stało i teraz całe masy ludzi już na niego czekały, wiwatując, machając i krzycząc, gdy otworzyły się drzwi helikoptera. Gagarin, kiedy tylko wysiadł z maszyny, od razu znalazł się w samym środku zgromadzenia i, jak sam to później określił, „wzruszył się do łez”. Niecałe dwie godziny wcześniej był w kosmosie zupełnie sam, podziwiając Ziemię z wysoka; teraz chodził po jej powierzchni i nic już nie miało być takie jak wcześniej. Dopiero co minęło południe, ale przebyta od śniadania droga, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, była trudna do pojęcia i z niczym nieporównywalna. Pod naporem tłoczących się wokół ludzi poczuł „gwałtowny przypływ emocji”. Wysoko postawiony generał wcisnął mu do ręki telegram gratulacyjny. Od samego Chruszczowa. Potem Gagarinowi utorowano drogę do terminalu. Wszedł po schodach na drugie piętro i na chwilę zapadł się w fotelu. Ktoś zrobił mu wówczas zdjęcie. Uwieczniony na nim Gagarin patrzy gdzieś w przestrzeń, nieobecny, jak żołnierz, który właśnie wrócił z pola bitwy. Fotografii tej władze radzieckie nie upubliczniły.
BLACK WEEK. Teraz - 75% taniej!
Skorzystaj z oferty roku.
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Ktoś, kto rozumie podejście krytyczne i koncepcję ukrytego programu, jest w stanie zmieniać skutecznie szkołę. To jest wyzwaniem na lata - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, szef rady Fundacji Dorastaj z Nami, były rzecznik rządu Marcinkiewicza.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
Nie wszystko w Kościele można i należy od razu oznajmiać językiem doktryny. Część z przekazu dokonywać się może i powinna w przestrzeni gestu.
Obecnie jedzenie poza domem jest droższe niż gotowanie w domu, ale w XIX wieku było dokładnie odwrotnie.
Antysemityzm rozszalał się już nie tylko we Francji czy w Niemczech. To choroba, którą zarażony jest cały świat. Ale ciekawa rzecz, że opowiadam o tym w Polsce, gdzie go nie ma - mówi rabin Szalom Dow Ber Stambler.
Gdy w „Parku marzeń” rywal jest w potrzebie, można się nieźle na nim obłowić.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Pion śledczy IPN w Rzeszowie umorzył śledztwo w sprawie przymusowego przesiedlenia Ukraińców w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”.
Hanna Domańska jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła ludobójstwo na Ukrainie w latach 30. 90 lat później opowiada o męczarni Wielkiego Głodu w Związku Radzieckim.
Herbert Hoover był wyjątkowym pechowcem: zaledwie pół roku po jego zaprzysiężeniu na prezydenta wybuchł największy kryzys gospodarczy w historii Stanów Zjednoczonych i świata.
Historia naszej cywilizacji w dużej części kryje się pod wodą. Rozwijająca się od ponad 100-lecia archeologia podwodna urosła do rangi nauki ważnej i atrakcyjnej.
Dość nudna i nieciekawa centralna cerkiew w historycznej Warnie ujęła mnie jedną, nieznaną mi dotąd ikoną.
Władze PRL marnowały wiele energii na zwalczanie cudów i objawień. Setki osób zostały aresztowane, skierowano tysiące wniosków do kolegiów, ale wiara w zjawiska mirakularne nie słabła.
Leonardo da Vinci miał kiedyś powiedzieć: „Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Jestem przekonany, że przyjdzie kiedyś czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo, jak teraz patrzą na mordercę ludzi”.
Konstanty Leon Wolicki był ziemianinem i przemysłowcem wizjonerem oraz przedstawicielem władz powstania listopadowego w Paryżu i Stambule. Nim zmarł w biedzie i zapomnieniu, część swojego ogromnego majątku przekazał na rzecz Królestwa Polskiego, resztę zaś skonfiskowano mu carskim ukazem.
„Wspólny głos naszą siłą” – to hasło tegorocznej edycji Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który właśnie teraz, 29 listopada 2023 r., ruszył w Warszawie.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to innowacyjne rozwiązanie Ministerstwa Finansów, mające na celu usprawnienie i scentralizowanie procesu rejestracji faktur w obrocie gospodarczym w Polsce. Zgodnie z planem Ministerstwa, już w 2024 roku KSeF stanie się obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące funkcji, celu i korzyści związanych z KSeF, a także informacje o obowiązkach przedsiębiorców związanych z jego użyciem.
Zwiększone bezpieczeństwo dokumentów oraz gwarancja ich autentyczności to jedne z wielu zalet kwalifikowanych pieczęci elektronicznych. Te nowoczesne narzędzia, stanowiące cyfrowy odpowiednik tradycyjnych pieczątek, znajdują szerokie zastosowanie w codziennym funkcjonowaniu firm i instytucji.
Za badanie techniczne auta płacimy dzisiaj 98 zł. Mimo rosnących kosztów stawiki ustalone 19 lat temu, w 2004 roku nie zmieniły się do dzisiaj. Według Marcina Barankiewicza, prezesa Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów realna stawka za badanie powinna wynosić nawet 430 zł.
Posłowie PiS próbowali zakłócić wystąpienie najmłodszego parlamentarzysty obecnej kadencji Sejmu, posła Polski 2050 Adam Gomoły. Ich okrzyki spotkały się z reakcją marszałka Sejmu Szymona Hołowni. - Nie Jay-Z, tylko gen Z, panie pośle Kaleta. To są jednak dwa różne zjawiska - powiedział marszałek Sejmu.
Ryanair ogłosił trzy nowe trasy z Polski - od kwietnia będzie latał do Dubrownika z Krakowa, Poznania i Wrocławia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sześć państw tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne wyśle okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.
Reputacja w biznesie jest decydująca. Partnerzy chcą mieć pewność, że ich praca, inwestycje i zaangażowanie nie zakończą się fiaskiem i że w kwestiach biznesu mogą sobie wzajemnie ufać. Zaufanie to jednak nie jest taka prosta sprawa. Szczególnie w Polsce od dawna wybrzmiewa z różnych badań informacja, że Polacy oszczędnie gospodarują zaufaniem.
Jacek Siewiera, szef BBN poinformował we wtorek, że Polska wyśle do Finlandii doradców wojskowych. Na zapowiedź tę zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Prokurator Ewa Wrzosek zapowiedziała złożenie doniesienia o popełnieniu przestępstwa przez nowego ministra sprawiedliwości. To pokłosie wtorkowego wystąpienia Marcina Warchoła w Sejmie.
Nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Bogdan Zdrojewski zapowiedział zniesienie abonamentu rtv i koniec z wielomilionowymi dotacjami na media publiczne - poinformował portal wirtualnemedia.pl.
Ministrem – Członkiem Rady Ministrów w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego został poseł Suwerennej Polski Jacek Ozdoba. Czym ma zajmować się dotychczasowy wiceminister klimatu?
Każdy kto podróżuje, niszczy środowisko, bo powoduje emitowanie dwutlenku węgla. Amerykański touroperator proponuje obowiązkowe „paszporty węglowe” z limitem emisji - można by tyle podróżować, ile pozwoli to ograniczenie.
Szef koncernu Stellantis twierdzi, że jest gotowy na zmianę strategii działania jeśli okaże się, że samochody elektryczne nie będą w przyszłości jedynym słusznym rozwiązaniem.
Pogoń Szczecin przegrała ze Stalą Mielec 2:3 i to wynik, z którym Portowcom trudno się pogodzić. Ponownie okazało się, że własny stadion drużynie nie pomaga.
W jednym ze sklepów, znajdujących się w poznańskiej galerii handlowej Avenida, doszło do pożaru. Ewakuowano 500 osób.
W Rotterdamie ruszył największy na świecie sklep marki Zara – salon-gigant zajmuje pięć pięter. Mniejsze sklepy tej marki są stopniowo zamykane na całym świecie – informuje „Financial Times”. To ma być sposób na zmniejszenie kosztów, choć Inditex, do którego należy Zara, radzi sobie świetnie.
Kto w Polsce wpadł na pomysł, by zamknąć drzwi przed spowiednikiem, który miałby podejść do łóżka umierającego? Co to za totalniacy, zbrodniarze - mówił w czasie sejmowej debaty poseł Konfederacji Grzegorz Braun.
Górnik Zabrze łapał już wiatr w żagle, ale na ostatniej prostej ligowej jesieni zgubił rytm. Zespół sunie w dół tabeli, a piłkarze są wkurzeni.
Po modelu EV6 pojawia się EV9. Elektryczny SUV o długości ponad 5 m i zasięgu około 500 km. Auto, w którym zmieści się rodzina, bagaże, pies i kot.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Zapowiadane przez nową większość sejmową postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest niewykonalne, ponieważ byłoby to sprzeczne z konstytucją - powiedział konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ryszard Piotrowski w rozmowie z Business Insider Polska.
Przed cukrzycą typu 2, najczęściej występującym typem cukrzycy, chroni szybkie chodzenie - wynika z badania, o którym pisze "The Guardian".
Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła bezzałogowego drona, który w środę zbliżał się się do Moskwy - poinformował burmistrz rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas