Reklama
Rozwiń

Odkrywanie Caravaggia

Michelangelo Merisi da Caravaggio – nie ma chyba miłośnika sztuki, który nie znałby tego nazwiska. Ale tworzący na przełomie XVI i XVII stulecia artysta, uznawany za reformatora malarstwa, na przeszło dwa wieki popadł w niełaskę. Z cienia wyciągnął go historyk sztuki Roberto Longhi. Odkrywaniu Caravaggia poświęcił życie, ale dopiero zorganizowana przez niego w 1951 wystawa w Palazzo Reale w Mediolanie na nowo ukazała światu geniusz artysty.

Publikacja: 05.07.2019 17:00

Odkrywanie Caravaggia

Foto: materiały prasowe

Wystawy, na których prezentowane są prace mistrza światłocienia, przyciągają tłumy. Tak było w 2010 r. w Rzymie, gdzie z okazji 400. rocznicy śmierci malarza w stajniach Kwirynału pokazano jego najznakomitsze dzieła. Blisko pół miliona osób obejrzało wystawę „Dentro Caravaggio", którą na przełomie 2017/2018 zorganizowano w Mediolanie. Powodzeniem cieszyła się niedawno wystawa w Musée Jacquemart-André w Paryżu, a jeszcze do niedzieli 14 lipca kilka obrazów Caravaggia i jego naśladowców można oglądać w Neapolu, w którym artysta tworzył przez 18 miesięcy swojego życia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa