Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 13.03.2015 00:45 Publikacja: 13.03.2015 00:45
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Wypieki na twarzy, nie mogłem się oderwać, zaniedbałem francuski... Wtedy nie wiedziałem, że Gustaw Herling-Grudziński przez dziesięciolecia przyjaźnił się z Zofią i Adamem Ciołkoszami, więcej, uważał, że małżeństwo wybitnych polskich socjalistów wywarło wielki wpływ na jego poglądy i rozumienie świata. Bo nic nie wiedziałem. A na innych łamach Zofia Ciołkoszowa przyznawała: „Często mówię, że Gustaw Herling-Grudziński, od tak dawna przez nas kochany, to mój przybrany syn".
Na swoje nieszczęście autor „Innego świata" napisał coś w III RP nie do wybaczenia, straszne i oszołomskie słowa. Dlatego o Herlingu dziś dyskutuje się tylko na uniwersytetach, w publicznej debacie nie istnieje. Ale o co chodzi? Przeczytajmy to horrendum raz jeszcze, był rok Pański 1995: „Tadeusz Mazowiecki, pierwszy powojenny premier polski, słusznie za to szanowany, pozostanie na zawsze wynalazcą nieszczęsnej »grubej kreski«. Twierdzi, że został źle zrozumiany, ale jeśli społeczeństwo nie zrozumiało swego premiera, to winny jest kto? Oczywiście premier. Odkreślił przeszłość, uniemożliwił konieczną lustrację i dekomunizację, przyczynił się do Zamazania. Ten inauguracyjny ciężki grzech będzie mu przez historię policzony obok licznych zasług". Chcecie więcej bluźnierstw? Zapraszam do zabawy: „Za »Manifest postkomunistyczny« Michnika i Cimoszewicza powinien autorom podziękować elekt 1995; równocześnie przegrany żałośnie Kuroń powinien kierować gorzkie żale do swego przyjaciela z KOR".
„Przyszłość” Naomi Alderman jest dobrze napisana, lecz słabo pomyślana. Tym samym wkracza w obszar naiwności. Bo...
W „Pilo and the Holobook” gracze wcielają się w kosmicznego lisa odkrywcę.
Jesteśmy zbudowani z tego samego „materiału”, a jednak starzejemy się inaczej.
Oglądam raczej starsze filmy. Ostatnio puściłam córkom film „Good bye, Lenin!” i zrobił na mnie większe wrażenie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W nowym dziele twórcy „Peaky Blinders” bohaterowie, nawet ci szlachetni, noszą w sobie mrok. Jedni nauczyli się...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas