Bezpieczeństwo Polski i regionu zdeterminowane jest przez układ globalny. Nie ma na świecie miejsc, które byłyby od tego układu całkowicie izolowane, chociaż niektóre mają mniejsze znaczenie strategiczne od innych. Układ ten stanowi trzech graczy aktywnych: gracz globalny, czyli Stany Zjednoczone, i dwóch graczy makroregionalnych: Rosja po zachodniej stronie kontynentu eurazjatyckiego, Chiny po jego stronie wschodniej.
Graczy łączy to, że w ich dyspozycji pozostają znaczne zasoby broni nuklearnej oraz środki jej przenoszenia. Pozostałe państwa są w różnym stopniu „świadkami" w grze globalnej, której wynik przesądzi o losach świata: broń nuklearna w dyspozycji Wielkiej Brytanii, Francji, Indii, Pakistanu, Izraela i Korei Północnej pełni głównie rolę „argumentu regionalnego".
Dodajmy, że w ostatnich latach świat zdominowały trzy tendencje: spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego dotyczące również Chin oraz utrzymujące się na skutek tego niskie ceny nafty, gazu i niektórych innych surowców na rynkach światowych. Po drugie, kryzysy wstrząsające Unią Europejską: kryzys strefy euro, kryzys demograficzny, kryzys spowodowany napływem migrantów, Brexit, wreszcie niezdolność do skutecznego przeciwstawienia się różnym formom agresywnej polityki rosyjskiej, w tym agresji przeciwko Ukrainie. Towarzyszy temu kryzys przywództwa w państwach UE i w samej Brukseli. Po trzecie, świat ponownie jest widownią nasilającego się wyścigu zbrojeń między Stanami Zjednoczonymi, ChRL i Federacją Rosyjską, któremu impuls nadały dwa ostatnie państwa.
Aktywni gracze pełnią w układzie światowym różne role. Stany Zjednoczone stanowią od końca II wojny światowej filar porządku polityczno-gospodarczego zachodniego świata. Po rozpadzie komunizmu w latach 1989–1991 porządek ten stał się stopniowo – po części z uwagi na brak alternatywy – ładem globalnym. Istotą ładu społecznego jest przewidywalność zachowań, jaką zapewniają przyjęte przez uczestników, dobrowolnie lub w wyniku nacisku, reguły gry. Utrzymuje się on tak długo, jak długo reguły są egzekwowane, a funkcję stabilizatora stabilizacji ładu światowego pełni mocarstwo hegemoniczne.