Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.10.2016 19:12 Publikacja: 20.10.2016 14:04
Losy chińskiego tygrysa bywały zmienne: na karykaturze zamieszczonej w roku 1911 w magazynie „Shenzhou ribao” ukazano jego upadek od czasów dynastii Qing, kiedy to budził śmiertelny strach, do początków XX wieku, kiedy to „biali” rozebrali go na kawałki. Dziś jednak gotów jest dotrzymać pola zarówno Wujowi Samowi, jak rosyjskiemu niedźwiedziowi
Foto: Rzeczpospolita
Bezpieczeństwo Polski i regionu zdeterminowane jest przez układ globalny. Nie ma na świecie miejsc, które byłyby od tego układu całkowicie izolowane, chociaż niektóre mają mniejsze znaczenie strategiczne od innych. Układ ten stanowi trzech graczy aktywnych: gracz globalny, czyli Stany Zjednoczone, i dwóch graczy makroregionalnych: Rosja po zachodniej stronie kontynentu eurazjatyckiego, Chiny po jego stronie wschodniej.
Graczy łączy to, że w ich dyspozycji pozostają znaczne zasoby broni nuklearnej oraz środki jej przenoszenia. Pozostałe państwa są w różnym stopniu „świadkami" w grze globalnej, której wynik przesądzi o losach świata: broń nuklearna w dyspozycji Wielkiej Brytanii, Francji, Indii, Pakistanu, Izraela i Korei Północnej pełni głównie rolę „argumentu regionalnego".
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas