Wschód był bardzo niestabilny

Wersal był sukcesem czy jednak porażką? Jaka była rozbieżność między aspiracjami zgłaszanymi przez stronę polską na konferencji pokojowej w Paryżu a ostatecznym rezultatem negocjacji oraz jakie możliwości stwarzało to Polsce do dalszej walki o granice?

Publikacja: 01.11.2019 18:00

O walce o granice dyskutowali w Belwederze profesorowie: (od lewej) prowadzący Włodzimierz Suleja (I

O walce o granice dyskutowali w Belwederze profesorowie: (od lewej) prowadzący Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), Marek Kornat (PAN, UKSW), Karol Olejnik (UAM w Poznaniu) i Mariusz Wołos (UP w Krakowie)

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Już po raz dwunasty historycy wzięli udział w debacie belwederskiej, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Tym razem była to druga część debaty pod hasłem „Walka o granice 1918–1919", gdzie dyskutowano o kluczowych wydarzeniach, które kształtowały sytuację militarną w pierwszych latach niepodległości. Debatę historyków poprzedziły wystąpienia Bogusława Winida, doradcy prezydenta RP, oraz dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa IPN.

Bogusław Winid, doradca Andrzeja Dudy

Pozostało 98% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady