Podniesienie premii też może wymagać wypowiedzenia

Gdy zmiana dotycząca składnika wynagrodzenia polega na zwiększeniu warunków do spełnienia, do jej wprowadzenia konieczne jest wypowiedzenie lub porozumienie. Nawet gdy ten składnik ma być wyższy.

Publikacja: 06.06.2024 04:30

Podniesienie premii też może wymagać wypowiedzenia

Foto: Adobe Stock

- Zmieniamy regulamin wynagradzania. Pracownicy poza wynagrodzeniem stałym miesięcznym mają prawo do premii uzależnionej od obrotu (prowadzimy działalność handlową). Po spełnieniu warunku podstawowego dotyczącego minimalnej kwoty sprzedaży przysługuje ona w wysokości 5 proc. od nadwyżki. Chcemy podwyższyć nieco próg sprzedaży, ale też podwyższyć premię do 7 proc. Czy taka zmiana wymaga wypowiedzeń zmieniających? – pyta czytelniczka.

Tak, gdyż podwyższenie progu obrotu skutkuje zwiększeniem trudności w uzyskaniu premii jako takiej. Nawet jeśli globalnie pracownicy mogą uzyskać większe wynagrodzenie, to mamy tutaj do czynienia ze zmianą w części na niekorzyść, a co za tym idzie – niezbędne dla zmiany regulaminu będzie dokonanie wypowiedzeń zmieniających. Możliwe jest także zawarcie porozumień zmieniających.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży