Pensja nie powinna wpływać do banku z listy sankcyjnej

Polecenie przelewu na rachunek bankowy należący do pracownika, prowadzony przez bank objęty sankcjami w związku z wojną w Ukrainie, nie dojdzie do skutku. Pracodawca powinien uzgodnić inną możliwość wypłaty.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Pensja nie powinna wpływać do banku z listy sankcyjnej

Foto: Adobe Stock

- Czy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie na wskazany przez niego rachunek bankowy prowadzony w banku wpisanym na listę sankcyjną (o której mowa w art. 2 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego) lub też na rachunek prowadzony w banku objętym sankcjami na mocy powszechnie obowiązującego ustawodawstwa unijnego? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 82 § 2 i 3 kodeksu pracy wynagrodzenie płatne miesięcznie należy wypłacać za miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca. Jeżeli jednak dzień wypłaty wynagrodzenia ustalony w regulaminie pracy przypada w dzień wolny od pracy (zarówno wolny ustawowo, jak również dzień wolny wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy), wynagrodzenie należy wypłacić wcześniej – w dniu poprzedzającym termin wypłaty. Skoro wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, termin wypłaty jest zachowany, jeżeli pracownik może w tym dniu dysponować pieniędzmi.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?