Pensja nie powinna wpływać do banku z listy sankcyjnej

Polecenie przelewu na rachunek bankowy należący do pracownika, prowadzony przez bank objęty sankcjami w związku z wojną w Ukrainie, nie dojdzie do skutku. Pracodawca powinien uzgodnić inną możliwość wypłaty.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Pensja nie powinna wpływać do banku z listy sankcyjnej

Foto: Adobe Stock

- Czy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie na wskazany przez niego rachunek bankowy prowadzony w banku wpisanym na listę sankcyjną (o której mowa w art. 2 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego) lub też na rachunek prowadzony w banku objętym sankcjami na mocy powszechnie obowiązującego ustawodawstwa unijnego? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 82 § 2 i 3 kodeksu pracy wynagrodzenie płatne miesięcznie należy wypłacać za miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca. Jeżeli jednak dzień wypłaty wynagrodzenia ustalony w regulaminie pracy przypada w dzień wolny od pracy (zarówno wolny ustawowo, jak również dzień wolny wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy), wynagrodzenie należy wypłacić wcześniej – w dniu poprzedzającym termin wypłaty. Skoro wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, termin wypłaty jest zachowany, jeżeli pracownik może w tym dniu dysponować pieniędzmi.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej