Dramatyczny mecz i karne. Puchar nie dla kielczan

Łomża Vive Kielce przegrała po rzutach karnych z Barceloną 35:37. Kibice obejrzeli znakomite widowisko, a mistrzowie Polski, mimo porażki, zasłużyli na brawa.

Publikacja: 19.06.2022 20:32

Kielczanie grali w tym sezonie z Barceloną już po raz trzeci. Wcześniej dwa razy pokonali słynną hiszpańską drużynę w fazie grupowej Ligi Mistrzów, ale trzecie starcie miało największą wagę. Trybuny hali w Kolonii wypełniły się po brzegi i jeszcze zanim zaczął się finał, czuć było dobrą atmosferę. Kibice z Kielc, których kilkuset przyjechało do Niemiec, przeszli żółto-niebieskim pochodem spode katedry do Lanxess Areny. Potem, kiedy drużyny pojawiły się na rozgrzewce, oklaski dostał Andreas Wolff, bramkarz Łomży Vive i reprezentacji Niemiec (w sobotę THW Kiel przgrało z Barceloną, więc Wolff był jedynym reprezentantem gospodarzy, którzy miał szansę na podniesienie trofeum.

Wolff wielokrotnie dostawał też brawa w trakcie meczu, kiedy świetnymi interwencjami zatrzymywał graczy Barcelony. Zaimponował choćby w 54. minucie, kiedy zatrzymał w sytuacji sam na sam Aleixa Gomeza.

Bramkarze występowali przez całe 60 minut meczu w rolach głównych. Na parkiecie w Kolonii królowała obrona, zgodnie z zasadą, że to defensywa pozwala zdobywać trofea, a zawodnicy obu drużyn za wszelką cenę chcieli pokazać rywalom, że zdobycie każdego gola musi boleć. Mnożyły się rwane akcje, wybloki, dobre interwencje bramkarzy. Na początku spotkania zawodnicy Łomży Vive Kielce mieli z tym problemy. W ciągu kilku minut popełnili trzy straty, a Hiszpaniae wypracowali dzięki temu bezpieczną przewagę. Sygnał do odrabiania strat dał dobryim obronami Wolff, a w ataku obaj boczni rozgrywający Szymon Sićko i Branko Vujović. Na przerwę Hiszpanie schodzili, prowadząc 14:13.

W drugiej połowie obie drużyny dołożyły jeszcze więcej tego, co pokazały w pierwszej odsłonie - jeszcze więcej presji na rzucających rywalach, zetknięć, szturchnięć i bloków. Bramkę Barcelony bombardował Uadzislau Kulesz, dwoił się i troił Alex Dujszebajew. Gracze z Kielc najpierw doprowadzili do remisu, potem wyszli na prowadzenie, aby w końcówce roztrwonić przewagę i drżeć o wynik.

Na kilkanaście sekund przed końcem zwycięstwo Barcelonie mógł zapewnić Dika Mem, ale rzucił obok bramki. Tałant Dujszebajew wziął czas, zaplanował akcję, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. W chaosie najwięcej rozwagi zachowali Kulesz i Karalek. Ten ostatni posłał bombę pod poprzeczkę i doprowadził do dogrywki.

W dodatkowej części gry znów błyszczał Wolff, który kilka razy zatrzymał rywali. Aktywny był Alex Dujszebajew, a rzuty karne pewnie wykonywał Arkadiusz Moryto. Trafił ze skrzydła Dylan Nahi. W ostatnich sekundach zwycięstwo mógł zapewnić Dujszebajew, ale chybił minimalnie i kiedy zabrzmiała końcowa syrena, na tablicy był wynik 32:32.

O wszystkim miały decydować rzuty karne, rozgrywane tak, jak w futbolu, najpierw pięć serii, a jeśli i to nie przyniesie rozstrzygnięcia, to rzucamy aż do skutku.

Niestety, zawodnicy Barcelony rzucali celnie, chociaż dwa razy bliski szczęścia był Wolff, a raz pomylił się Dujszebajew i to hiszpańska drużyna podniosła w górę puchar za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Kibice z Kielc i tak mogą być dumni z postawy swoich zawodników. W poniedziałek na miejskim Rynku będą mogli im podziękować za cały sezon sportowych emocji.