Liga Europy. Szachtar Donieck rozbity, Arsenal Londyn za burtą

Szachtar Donieck przegrał 1:7 z Feyenoordem Rotterdam i odpadł z Ligi Europy. Dalej grają Manchester United oraz Juventus Turyn. Arsenal Londyn, czyli lider Premier League i faworyt rozgrywek, przegrał w rzutach karnych ze Sportingiem Lizbona.

Publikacja: 16.03.2023 23:58

Ben White (Arsenal Londyn) w czasie meczu ze Sportingiem

Piłkarze z Rotterdamu oddali na bramkę Szachtara szesnaście strzałów i zdobyli siedem bramek. Goście po przerwie rzadko opuszczali własną połowę boiska. Porażka Szachtara oznacza, że tej wiosny europejskich pucharów już w Warszawie nie będzie. Ukraińcy, skazani na tułaczkę i spędzający więcej czasu w samolotach niż na treningach, swoje międzynarodowe mecze - zarówno Ligi Mistrzów, jak i Ligi Europy - rozgrywali przy Łazienkowskiej.

Obroniła się większość faworytów. Jedyną bramkę dla Manchesteru zdobył Marcus Rashford i wyprzedził na klubowej liście najlepszych strzelców w europejskich pucharach Cristiano Ronaldo.

Arsenal prowadził ze Sportingiem, ale Pedro Goncalves w drugiej połowie zdobył bramkę na 1:1 po bajecznym uderzeniu z połowy boiska. Lider Premier League grał u siebie i atakował, ale doszło do rzutów karnych. Piłkarze trzymali nerwy na wodzy, piłka siedem razy z rzędu lądowała w siatce. Pomylił się dopiero Gabriel Martinelli, a bramkarz Antonio Adan potwierdził, że to jego wieczór. Pieczątkę pod sukcesem Sportingu postawił Nuno Santos.

Losowanie kolejnych rund w piątek o 13:00 w Nyonie. Ćwierćfinały13 i 20 kwietnia, a półfinały - 11 i 18 maja. Finał Ligi Europy odbędzie się 31 maja na Puskas Arenie w Budapeszcie.

Liga Europy
Mecze rewanżowe 1/8 finału

Betis Sevilla - Manchester Utd 0:1 (M. Rashford 56)
Pierwszy mecz: 1:4. Awans: Manchester

Fenerbahce Stambuł - Sevilla FC 1:0 (E. Valencia 41-karny)
Pierwszy mecz: 0:2. Awans: Sevilla

Feyenoord Rotterdam - Szachtar Donieck 7:1 (S. Gimenez 9, O. Kokcu 24, 38-karny, O. Idrissi 49, A. Dżahanbachsz 64, Danilo 67 - M. Kelsy 87)
Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Feyenoord

SC Freiburg - Juventus Turyn 0:2 (D. Vlahović 45, F. Chiesa 90)
Pierwszy mecz: 0:1. Awans: Juventus

Arsenal Londyn - Sporting Lizbona 1:1 k. 3:5 (G. Xhaka 19 - P. Goncalves 62)
Pierwszy mecz: 2:2. Awans: Sporting

Ferencvaros Budapeszt - Bayer Leverkusen 0:2 (M. Diaby 3, A. Adil 81)
Pierwszy mecz: 0:2. Awans: Bayer

Real Sociedad - AS Roma 0:0