Dobre wyniki Lecha to dowód na wzrost siły nabywczej klubów PKO Ekstraklasy. W Poznaniu latem pobili transferowy rekord, pozyskując za 1,2 mln euro Adriela Ba Louę, a współwłaściciel Piotr Rutkowski chwalił się przed sezonem najwyższą w dziejach klubu listą płac.

Maciej Skorża doczekał tak silnej kadry, że gwiazdy wiosny – Pedro Tiba oraz Dani Ramirez – zaczęły sezon na ławce rezerwowych. Drogi do podstawowego składu wciąż nie umieją odnaleźć Radosław Murawski i Artur Sobiech, którzy latem wrócili z emigracji.

Klub z Poznania ulokował w nowych zawodnikach zyski, które przyniosły niezłe występy w Lidze Europy oraz sprzedaż Jakuba Modera, Kamila Jóźwiaka i Tymoteusza Puchacza. To także nagroda za inwestycje w młodych Polaków, którzy w poprzednim sezonie grali na boisku pierwsze skrzypce.

Czytaj więcej

Liga Mistrzów. Lizbona wciąż magiczna dla Bayernu, gol Lewandowskiego

Dziś lokatą kapitału jest dla Lecha Jakub Kamiński, bo choć Paulo Sousa nie widzi go w reprezentacji Polski, to klubowy księgowy wiąże z nim duże nadzieje. Lista kandydatów do rozbicia transferowego banku na jego nazwisku się kończy, dziś filarami lidera ligi są obcokrajowcy.

Wisła Płock to pod względem biznesowym chory człowiek Ekstraklasy, skoro według ostatniego raportu Deloitte przeznacza na pensje piłkarzy 93 proc. budżetu uzupełnionego o zysk z transferów i 5-milionową dopłatę do kapitału podstawowego. Drużyna jest jednak w dobrych rękach.

Maciej Bartoszek tworzy nową jakość. Tydzień temu mecz z Pogonią Szczecin zaczęło w wyjściowym składzie 11 Polaków i nie była to sztuka dla sztuki, skoro zwyciężyli, przedłużając do sześciu serię spotkań bez porażki na własnym boisku. To budujący przykład.

Czytaj więcej

Piłkarze Stali Mielec cieszą się z gola
Ekstraklasa: Stal Mielec wygrywa i pnie się w górę tabeli

Lech – Wisła to jedno z ciekawszych starć kolejki, ale najważniejsze może się wydarzyć w Gliwicach. Legia z siedmiu ostatnich meczów z Piastem wygrała jeden i jeśli teraz się nie poprawi, to Czesław Michniewicz może zostać drugim w tym sezonie ekstraklasowym trenerem, który straci pracę.

12. kolejka

Piątek

>Radomiak – Górnik Łęczna

(18.00, Canal+ Sport, nSport+)

>Lech – Wisła Płock

(20.30, Canal+ Sport, Canal+ 4K)

Sobota

>Raków – Bruk-Bet Termalica

(12.30, Canal+ Sport)

>Lechia – Górnik Zabrze

(15.00, Canal+ Sport)

>Pogoń – Jagiellonia

(17.30, Canal+ Sport, TVP Sport)

>Wisła Kraków – Śląsk

(20.00, Canal+ Sport)

Niedziela

>Zagłębie – Cracovia

(15.00, Canal+ Sport)

>Warta – Stal

(17.30, Canal+ Sport 2)

>Piast – Legia

(20.00, Canal+ Sport, Canal+ 4K) ?