Eliminacje mistrzostw świata kobiet. Polki zremisowały z Belgijkami

Remisem 1:1 zakończył się pierwszy mecz Polek w ramach eliminacji do mistrzostw świata kobiet w piłce nożnej. Na gola w końcówce pierwszej połowy Belgijki odpowiedziały trafieniem pod koniec drugiej części gry.

Publikacja: 17.09.2021 21:58

Ewa Pajor

Ewa Pajor

Był to debiut w roli selekcjonerki reprezentacji Niny Patalon w meczu o punkty. Wcześniej kadra, pod wodzą pierwszej w historii kobiety na tym stanowisku, w towarzyskich meczach przegrała ze Szwecją, zremisowała z Finlandią i wygrała z Czechami.

Starcie z Belgijkami, wyprzedzającymi Polki w rankingu o 10 pozycji, było wyrównane. Gospodynie wyszły na prowadzenie w 40. minucie, po akcji Ewy Pajor. Kapitan reprezentacji podała przed polem karnym do Natalii Padilli Bidas, ta oddała piłkę do środka, w kierunku Weroniki Zawistowskiej, ale podanie przecięła jedna z belgijskich defensorek. Futbolówka trafiła prosto pod nogi Pajor, której strzał zaskoczył bramkarkę Justien Odeurs. Chwilę później zawodniczka VfL Wolfsburg mogła jeszcze podwyższyć, lecz jej strzał minimalnie przeszedł obok słupka.

Mimo kolejnych okazji, kolejna bramka padła dopiero w 79. minucie i to nie po strzale, a dośrodkowaniu Janice Cayman. Zawodniczka z Belgii swoją centrą zaskoczyła Annę Szymańską, która zastępowała w tym meczu między słupkami kontuzjowaną Katarzynę Kiedrzynek. Choć jeszcze kilkakrotnie zakotłowało się w polu karnym Belgijek, wynik do końca spotkania nie uległ już zmianie.

Mecz w Gdańsku obejrzało 8011 kibiców. To rekord w historii występów reprezentacji Polek.

We wtorek Polki zmierzą się na wyjeździe z Armenią. W grupie F ich rywalkami są także reprezentacje Norwegii, Albanii i Kosowa.

Finały mistrzostw świata odbędą się w roku 2023 w Australii i Nowej Zelandii, pierwszy raz z udziałem 32 reprezentacji. Europa ma 11 miejsc. Automatycznie awansuje dziewięciu zwycięzców grup, dwie pozostałe drużyny wyłonione zostaną poprzez baraże.

Eliminacje MŚ kobiet
Polska - Belgia 1:1 (1:0)

⚽ Bramki: Ewa Pajor (40) - Janice Cayman (79). 🇵🇱 Polska: Anna Szymańska - Sylwia Matysik, Małgorzata Mesjasz, Paulina Dudek, Martyna Wiankowska - Weronika Zawistowska (81 Klaudia Maciążka), Adriana Achcińska,  Gabriela Grzywińska (81 Kinga Kozak), Dominika Grabowska, Natalia Padilla Bidas (64 Ewelina Kamczyk) - Ewa Pajor. 🇧🇪 Belgia: Justien Odeurs - Laura Deloose (76 Jarne Teulings), Amber Tysiak, Charlotte Tison (57 Hannah Eurlings), Davina Philtjens - Janice Cayman, Justine Vanhaevermaet, Julie Biesmans, Marie Minnaert (57 Davinia Vanmechelen) - Tine Lea De Caigny, Tessa Wullaert.

2 / 3
Wygrać i zapomnieć o nieudanych eliminacjach. Lewandowski gotów na baraże z Estonią
Robert Lewandowski przed barażami o Euro 2024: wierzę, że awansujemy