Nauczyciele: głosowania nad sprawami dot. dyrekcji nie będą jawne

Jeżeli rada pedagogiczna będzie głosować nad sprawami dotyczącymi dyrekcji, nie będzie się to już odbywać jawnie.

Aktualizacja: 09.04.2018 14:11 Publikacja: 09.04.2018 07:59

Nauczyciele: głosowania nad sprawami dot. dyrekcji nie będą jawne

Foto: Fotolia

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Sejmu projekt zmian w prawie oświatowym. Chcą doprecyzować regulacje dotyczące udziału przedstawicieli związków zawodowych w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły oraz utajnić głosowania rady pedagogicznej, gdy dotyczą one spraw związanych z osobami zajmującymi stanowiska kierownicze w szkole.

Jak uzasadniają projektodawcy, zdarzało się bowiem, że dyrektorzy szkół wywierali presję na radę pedagogiczną i wymuszali jawność głosowania, np. za opinią w sprawie przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły. Prowadziło to do swoistego zastraszania pracowników, którzy bojąc się o swoje stanowiska, głosowali według oczekiwań dyrektora. Nowe przepisy wprowadzają obowiązkową tajność głosowań w takich sprawach.

Według projektowanych przepisów w komisji konkursowej wciąż będą mogli zasiadać przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych.

Jeśli jednak w szkole lub placówce działa więcej niż jedna organizacja związkowa, będą one wyłaniać wspólnego przedstawiciela. W razie problemów ze wskazaniem jednej osoby przedstawiciela do komisji konkursowej będzie delegować związek zrzeszający największą liczbę członków.

Według autorów projektu zmiana sprawi, że w komisjach zasiadać będą jedynie przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych. Zdaniem ekspertów nowelizacja wprowadzi jednak dodatkowe wzmocnienie tzw. czynnika samorządowo-rządowego w oświacie, przy jednoczesnym uszczupleniu praw związków zawodowych. Związkowcy będą bowiem musieli albo na siłę szukać wspólnego przedstawiciela, albo część z nich zostanie go pozbawiona.

Tak jak dotychczas w komisji konkursowej zasiadać też będzie po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a także po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem