Będą zmiany w Karcie nauczyciela

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie chce likwidować obecnej pragmatyki zawodowej, ale mocno ją znowelizować.

Publikacja: 17.01.2020 07:15

Będą zmiany w Karcie nauczyciela

Foto: AdobeStock

Zmiany w Karcie nauczyciela w pierwszej kolejności mają objąć postępowanie dyscyplinarne nauczycieli.

– Niektóre zapisy czerwcowej noweli budzą kontrowersje – przyznał Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zapowiedział, że o zmianach w postępowaniu dyscyplinarnym będzie mowa na najbliższym posiedzeniu zespołu trójstronnego, w którego skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty, korporacji samorządowych, a także reprezentanci rządu. Spotkanie ma się odbyć 29 stycznia.

Czytaj także: MEN nowelizuje kartę nauczyciela

Zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym zostaną wprowadzone najprawdopodobniej osobną nowelizacją.

Druga, większa nowelizacja, którą zapowiada MEN, ma dotyczyć awansu zawodowego i oceniania nauczycieli, czasu pracy, wynagradzania, ale również sposobu finansowania oświaty. Projekt ma być gotowy w drugiej połowie roku.

– Związkowcy, rodzice, samorządy, ale i sami nauczyciele mówią wyraźnie, że dotychczasowy model awansu zawodowego się wyczerpał i nie wpływa na poprawę jakości edukacji. Chcemy, by system awansu motywował do lepszej pracy i przekładał się na lepsze efekty edukacyjne i wychowawcze – wyjaśnił minister. Podkreślił też, że nie ma zamiaru likwidować Karty nauczyciela. Tak samo jak inne grupy zawodowe, np. policjanci czy strażacy, powinni oni mieć osobną regulację. Nauczyciele też wykonują specyficzny zawód i trudno ich traktować jako pracowników sfery przedsiębiorczości czy przemysłu.

Mimo to związkowcy nie podchodzą do zapowiedzi zmian z entuzjazmem.

– Panie ministrze, pana wypowiedź o Karcie nauczyciela, o konieczności jej naprawy, o awansie, o ocenie wzbudza wiele obaw wśród nauczycieli – zauważył na posiedzeniu komisji Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Piontkowski, przedstawiając plany MEN, zapowiedział też przegląd podstaw programowych, aby je odchudzić. Zastrzegł jednak, że możliwe będą korekty. Nie będzie jednak rewolucyjnych zmian. Minister zapewnił też, że kontynuowane będą programy rządowe, takie jak m.in. „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna" zapewniająca szkołom dostęp do szerokopasmowego internetu, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" oraz „Bezpłatny podręcznik i wyprawka szkolna". Resort chce też dalej reformować szkolnictwo zawodowe.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie