Sześciomiesięczny okres pracy nie jest wymagany w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Zatem nauczyciel zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego, nawet w niepełnym wymiarze czasu pracy, na czas określony w celu zastąpienia innego pedagoga zgodnie z organizacją pracy szkoły powinien otrzymać „trzynastkę”, niezależnie od długości okresu zatrudnienia.
Zawężona wykładnia
Tutaj jednak pojawiają się wątpliwości. Ministerstwo Edukacji Narodowej w stanowisku z 17 marca 2010 r. wskazuje, że wcale nie jest tak, że ustawodawca przyznał nauczycielom prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w każdym przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, kiedy nie jest możliwe przepracowanie co najmniej sześciu miesięcy.
Zdaniem resortu prawo do tego świadczenia przysługuje tylko wtedy, gdy zatrudnienie to nastąpiło zgodnie z organizacją pracy szkoły. A według MEN to oznacza, że dodatkowe wynagrodzenie roczne ma ten nauczyciel, z którym stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. z 1 września, z uwzględnieniem dopuszczonej przepisami możliwości rozpoczęcia zajęć w innym terminie. Resort zaznacza jednak, że jego stanowisko nie jest wiążące i samorządy powinny podejmować suwerenne decyzje.
Część prawników i dyrektorów szkół wykładnię MEN treści przepisu uznaje za zbyt rygorystyczną. Wskazują, że organizacja pracy szkoły jest pojęciem szerszym niż organizacja roku szkolnego. Tę drugą określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (DzU nr 46, poz. 432 ze zm.). Wskazuje ono jedynie, kiedy się zaczyna i kończy rok szkolny oraz które dni w trakcie jego trwania są lub mogą być wolne.