Co roku dyrektor szkoły przedstawia organowi prowadzącemu arkusz organizacyjny. Jest to najważniejszy dokument pracy placówki, który przydziela m.in. poszczególnym klasom i nauczycielom liczbę godzin z poszczególnych przedmiotów. Musi przy tym respektować wymagania ministra edukacji określone w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania.
– Zależnie od szkoły i klasy dyrektor musi uwzględnić uregulowania zawarte w rozporządzeniach wydanych w latach 2002, 2009 i 2012 – przypomina Andrzej Jasiński z Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Plany dla klas: pierwszej i czwartej szkoły podstawowej, pierwszej gimnazjum oraz liceum muszą uwzględniać rozporządzenie z 7 lutego 2012 r. (DzU z 22 lutego, poz. 204).
Aby ułatwić pracę, Ośrodek Rozwoju Edukacji opublikował na swojej stronie kalkulator szkolnych planów nauczania. Można w nim sprawdzić, czy osiągnięto ministerialne limity ustalone dla przedmiotów i klas. Ponadto na stronie ORE działa forum, na którym udziela się odpowiedzi na wszystkie pytania.
Przedstawione arkusze gminy akceptują samodzielnie. Od 2010 r. nie opiniują ich kuratorzy oświaty, którzy często wychwytywali błędy. Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, podkreśla, że wizytatorzy sprawdzali m.in., czy przydzielona została właściwa liczba godzin. Jego zdaniem, kurator nadal powinien sprawdzać, czy szkoły i gminy nie łamią przepisów.