Szkoły tną wynagrodzenia i etaty nauczycielskie

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, najczęściej młodych i zdolnych, od września straci pracę lub odczuje obniżkę pensji.

Aktualizacja: 01.07.2013 09:53 Publikacja: 01.07.2013 08:40

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, najczęściej młodych i zdolnych, ?od września straci pracę lub odc

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, najczęściej młodych i zdolnych, ?od września straci pracę lub odczuje obniżkę pensji.

Foto: www.sxc.hu

Ze wstępnych informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że od września ponad 6,8 tys. nauczycieli straci pracę. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który gromadzi własne dane o wypowiedzeniach, alarmuje, że kolejne kilkadziesiąt tysięcy odczuje obniżenie liczby godzin lekcyjnych, co przełoży się na niższe wynagrodzenia.

Zasiedziane posady

– Dyrektorzy szkół nie chcą zwalniać mianowanych nauczycieli, bo to bardzo ryzykowne – zauważa Marek Pleśniar, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. – Szczególnie jeśli chodzi o nauczyciela z wieloletnim stażem, który, w myśl Karty nauczyciela, ma mocniejszą ochronę przed zwolnieniem. Dyrektorowi łatwiej więc rozstać się z młodym zdolnym nauczycielem, który nie osiągnął jeszcze najwyższych stopni awansu zawodowego, niż z osobą, która ma już wieloletni staż i wypracowane prawo do emerytury nauczycielskiej czy świadczenia kompensacyjnego.

– Błąd dyrektora powoduje, że sąd pracy przywraca nauczyciela na dotychczasowe stanowisko  – potwierdza Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich.

A o pomyłkę łatwo, bo wyboru nauczyciela do zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty nauczyciela dyrektor powinien dokonać, stosując czytelne i jasne kryteria. O tym, które kryteria się liczą, wskazuje orzecznictwo Sadu Najwyższego, a nie ustawa. To dodatkowo utrudnia zadanie. Przykładowo: z wyroku SN z 14 grudnia 2000 r. (I PKN 138/00) wynika, że ważna jest podstawa zatrudnienia i nauczyciel mianowany ma lepszą ochronę niż kontraktowy. Wyrok SN z 11 września 2001 r. (I PKN 610/00) mówi zaś, że nawet niskie oceny pracy takiego nauczyciela nie ułatwiają wręczenia mu wypowiedzenia. Problemem dla szkół są także koszty rozstania z nauczycielem mianowanym. Zgodnie z art. 20 Karty przysługuje mu odprawa w wysokości jego półrocznej pensji.

– Dla wielu nauczycieli obniżenie liczby godzin lekcyjnych oznacza ubóstwo – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Dlatego powinni szukać pracy poza oświatą.

Tymczasem na kierunkach pedagogicznych kształci się ponad 100 tys. osób. Mają znikome szanse na znalezienie pracy w szkole.

Blisko 7 tys. nauczycieli straci pracę!

Potrzebne zmiany

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje zmiany w finansowaniu oświaty przez budżet państwa. Obecnie pieniądze idą za uczniem, co zmusza samorządy do likwidacji najmniejszych szkół. W ten sposób z mapy Polski zniknęło w ciągu ostatnich trzech lat ponad 900 placówek. ZNP chce więc, aby subwencja oświatowa uwzględniała koszty zatrudnienia nauczyciela. Budżet państwa mógłby wypłacać jego wynagrodzenie podstawowe, a na samorządzie spoczywałby zaś obowiązek zapłaty przysługujących nauczycielowi dodatków za pracę na wsi, za wysługę lat.

Dyrektorzy szkół oczekują zaś poluzowania przepisów, tak aby o zatrudnieniu danej osoby decydowała jakość jej pracy, a nie ochrona wynikająca z Karty nauczyciela.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl

Ze wstępnych informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że od września ponad 6,8 tys. nauczycieli straci pracę. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który gromadzi własne dane o wypowiedzeniach, alarmuje, że kolejne kilkadziesiąt tysięcy odczuje obniżenie liczby godzin lekcyjnych, co przełoży się na niższe wynagrodzenia.

Zasiedziane posady

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem