Senatorowie odmówili wczoraj podjęcia prac nad włączeniem nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w centrach kształcenia praktycznego do kręgu uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych. Wniosek w tej sprawie złożyła Rada Pedagogiczna Centrum Kształcenia Praktycznego w Warszawie, która twierdzi, że ci nauczyciele są dyskryminowani.
Są bowiem objęci Kartą nauczyciela i wykonują pracę bardzo podobną do nauczycieli zatrudnionych w placówkach kształcenia ustawicznego. W odróżnieniu od nich nauczyciele praktycznej nauki zawodu zatrudnieni w placówkach pozaszkolnych nie mają jednak prawa do świadczeń kompensacyjnych.
– Mało tego, oba rodzaje tych placówek zostały wymienione w jednym artykule ustawy o systemie oświaty, dlatego byliśmy prawie pewni, że senatorowie podejmą pracę nad nowelizacją przepisów – mówi Krzysztof Baszczyński ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Rozważamy złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie – informuje.
Na środowym posiedzeniu trzech senackich komisji: Nauki, Edukacji i Sportu, Rodziny i Polityki Społecznej, oraz Komisji Ustawodawczej przedstawiciele rządu negatywnie zaopiniowali ten projekt. Zbigniew Januszek z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stwierdził, że obecnie i tak dwa razy więcej nauczycieli, niż przewidywano, bo prawie 2 tys., korzysta z tych świadczeń.
Trybunał rozstrzygnie, czy przepisy nie dyskryminują nauczycieli