Tak ustaliła Rada Gminy Chrząstowice w woj. opolskim w uchwale w sprawie nadania statutu sołectwu Dębie. Uchwałę zaakceptował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, oddalając skargę wojewody opolskiego.
W opinii wojewody ustne zgłaszanie kandydatów tylko na zebraniu wiejskim jest sprzeczne z art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ten przewiduje jednak, że sołtys oraz członkowie rady sołeckiej są wybierani spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Nie ma w nim mowy o żadnych ograniczeniach ani podstaw do uzależnienia pisemnego zgłoszenia od uzyskania poparcia dziesięciu mieszkańców sołectwa.
Gmina Chrząstowice argumentowała natomiast, że możliwość zgłaszania kandydatów i wyrażania przez nich zgody na kandydowanie m.in. w trakcie zebrania wiejskiego nie jest równoznaczna z jakimkolwiek ograniczeniem kręgu uprawnionych do zgłaszania kandydatów oraz osób posiadających prawa wyborcze.
Zgoda kandydatów jest niezbędnym elementem każdej procedury głosowania, przy czym może być wyrażona ustnie w trakcie zebrania, jak i w formie pisemnej.
Sąd przypomniał, że rada podjęła kwestionowaną uchwałę na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Uprawnia on rady gmin do określenia odrębnego statutu sołectwa. W ocenie WSA RG Chrząstowice nie przekroczyła granic upoważnienia ustawowego, a postanowienia statutu nie są sprzeczne z prawem i nie naruszają uprawnień mieszkańców sołectwa Dębie.