Taki warunek stawia rozporządzenie ministra zdrowia z 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (DzU nr 171, poz. 1395). Odmowa zezwolenia na prowadzenie apteki, która takich wymogów nie spełnia, była więc uzasadniona – stwierdził 7 maja 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (VII SA/Wa 261/08).

Wcześniej wojewódzki oraz główny inspektor farmaceutyczny stwierdzili, że lokal, w którym spółka chciała uruchomić aptekę, nie jest wydzieloną całością. Archiwum usytuowano bowiem w piwnicy, a jedyny dostęp do niego prowadzi przez ogólnodostępną klatkę schodową. Pomieszczenie archiwum może być wprawdzie usytuowane na innym poziomie, ale powinno być połączone z innymi pomieszczeniami ciągiem komunikacyjnym, z którego nie będą korzystać osoby niebędące pracownikami apteki.

W skardze do WSA spółka powołała się na opinie prawne, że dostępność lokalu bez wychodzenia na zewnątrz należy rozumieć jako dostępność bez wychodzenia z budynku, a nie na zewnątrz lokalu. Za takim stanowiskiem przemawia ustawa o własności lokali, w której samodzielnym lokalem użytkowym jest zespół izb, a częściami składowymi lokalu są inne pomieszczenia, w szczególności garaż czy piwnica. Usytuowanie archiwum w piwnicy nie utrudnia realizacji zadań apteki.

WSA przypomniał, że zgodnie z art. 97 prawa farmaceutycznego lokal apteki musi być wydzielony od innych lokali, jego powierzchnia podstawowa nie może być mniejsza niż 80 mkw., a w jego skład (zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki – DzU nr 161, poz. 1338) wchodzi m.in. archiwum.

– Nie budzi też wątpliwości, że § 3 ust. 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 30 września 2002 r. określa lokal apteki jako całość organizacyjno-funkcjonalną – stwierdził sąd. – Każde z pomieszczeń wchodzących w skład apteki musi być więc dostępne bez konieczności wychodzenia na zewnątrz lokalu apteki. Odmowa zezwolenia była zatem uzasadniona. Wyrok jest nieprawomocny.