Wybrany w konkursie szef szkoły może dochodzić swoich praw w postępowaniu przed sądem, dowodząc, że zgłoszone inne zastrzeżenia były niezgodne z prawem.
[b]Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lipca 2008 r. (III PK 10/08)[/b]. Stwierdził, że kandydat na dyrektora szkoły wyłoniony w drodze konkursu ma roszczenie o nawiązanie stosunku pracy na tym stanowisku. Sąd rozpoznający sprawę w zakresie badania zasadności tego roszczenia jest władny ocenić legalność zastrzeżenia zgłoszonego przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
[srodtytul]Dyrektor z konkursu[/srodtytul]
Ustawa o systemie oświaty przewiduje, że do powierzenia stanowiska dyrektora szkoły lub placówki przez organ prowadzący dochodzi, gdy organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie zgłosi umotywowanego zastrzeżenia w ciągu 14 dni od przedstawienia kandydata.
Kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu. Osobie takiej nie można odmówić powierzenia takiego stanowiska, chyba że organ sprawujący nadzór pedagogiczny zgłosił zastrzeżenia. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest np. właściwy kurator oświaty. To on może spowodować, aby wybrany kandydat nie został dyrektorem. Będzie to jednak skuteczne tylko pod pewnymi warunkami.