Uchylając zaskarżone decyzje organów celnych, sąd odniósł się do wspomnianego wyroku TK. Przypomniał, że chociaż wydano go w analogicznej sprawie, nie ma on ogólnej mocy wiążącej. Wyprowadzonych tam wniosków nie można automatycznie przenosić do innych spraw. Sąd nie musi więc stosować się do tego wyroku.
W przepisach ordynacji podatkowej dotyczących zwrotu podatku nienależnego nie występuje, wynikający z orzeczenia TK, warunek zwrotu tylko wówczas, gdy to podatnik, a nie jego kontrahenci, poniósł ciężar opodatkowania. Skoro zatem w ordynacji podatkowej nie ma takiego wymogu, nie można go wprowadzać do oceny wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Należało stwierdzić nadpłatę bez uzależniania jej zwrotu od udowodnienia, że podatnik nie poniósł ciężaru opodatkowania. Tzn. wliczył podatek do ceny sprzedaży i został mu on zrekompensowany przez kontrahentów.
Wyrok jest nieprawomocny. – Czekamy na pisemne uzasadnienie i dopiero potem podejmiemy decyzję o ewentualnym złożeniu skargi kasacyjnej do NSA – powiedział Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie.
– Trzeba pamiętać, że wyrok wiąże strony w konkretnej sprawie. Wygrana tego podatnika nie oznacza więc automatycznego zwrotu nadpłaty dla pozostałych – powiedział „Rz” Witold Lisicki, rzecznik prasowy szefa Służby Celnej.