[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 lutego 2009 r. (sygn. III SA/Wa 2270/08).[/b]
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację, z którym wystąpiła izba wytrzeźwień w Warszawie. Obciąża ona doprowadzone do niej osoby opłatą w wysokości 250 zł. Wiele z nich nigdy nie reguluje tej należności. Często niemożliwa jest także egzekucja, ponieważ chodzi o osoby nieuzyskujące dochodów. Rada m.st. Warszawy podjęła więc uchwałę o umorzeniu tych należności.
W związku z tym powstał jednak problem, czy osoby odzyskujące formę w izbie wytrzeźwień, które za to nie zapłaciły, osiągnęły podlegający opodatkowaniu przychód. Izba wystąpiła więc do ministra finansów z wnioskiem o interpretację w tej sprawie. Jej zdaniem w takiej sytuacji nie można mówić o przysporzeniu majątkowym. Nie może być więc mowy o wystąpieniu przychodu. To oznacza, że izba wytrzeźwień nie ma obowiązku wystawiać i przesyłać swoim klientom formularza PIT-8C. Izba zwróciła uwagę, że w wielu wypadkach i tak nie byłaby w stanie doręczyć tego formularza. To dlatego, że chodzi o osoby bezdomne, bez miejsca zameldowania.
Minister finansów nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem umorzenie opłaty jest przychodem w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten zawiera otwarty katalog przychodów z innych źródeł. Wskazuje, że są to m.in. kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia.
Minister uznał, że korzyści, jakie osiąga dłużnik z tytułu umorzenia zaległości wynikających z pobytu w izbie wytrzeźwień, stanowią dla niego realne przysporzenie majątkowe podlegające PIT. W efekcie zwolnienia z długu następuje bowiem u niego trwały przyrost majątku.