[b]Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2009 r. (sygn. I FSK 281/08).[/b]
Sprawa była wynikiem kontroli, która sprawdzała prawidłowość rozliczeń w firmie prowadzonej przez osobę fizyczną skupującą nasiona od rolników ryczałtowych i następnie sprzedającą je podmiotom rozliczającym VAT.
Zgodnie z art. 116 ustawy o VAT w takiej sytuacji to nabywca wystawia fakturę RR. Na jej mocy rolnik otrzymuje zryczałtowany zwrot VAT. Firma dokonująca od niego zakupów wykazuje go jako podatek naliczony. Aby uzyskać do tego prawo, musi jednak spełnić liczne warunki.
Przede wszystkim nabycie produktów rolnych musi być związane z dostawą opodatkowaną. Ponadto zapłata powinna wpłynąć na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Poza tym, zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT, w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należy podać numer i datę wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów.
Ten ostatni warunek stał się przyczyną kłopotów firmy. Kontrola wykazała bowiem, że na przelewach wpisywała ona jedynie numery faktur, ale bez podania dat ich wystawienia. To wystarczyło, aby urząd skarbowy zakwestionował prawo do odliczenia, mimo że pozostałe kryteria były spełnione. Decyzję tę podtrzymała Izba Skarbowa w Lublinie.