Reklama
Rozwiń

Nie każdy może liczyć na umorzenie kosztów egzekucyjnych

Egzekucja administracyjna nie toczy się na koszt budżetu państwa nawet w sytuacji, gdy wierzycielem są państwowe osoby prawne lub organy administracji

Aktualizacja: 09.09.2009 07:47 Publikacja: 09.09.2009 06:30

Nie każdy może liczyć na umorzenie kosztów egzekucyjnych

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 czerwca 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 255/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Urząd skarbowy prowadził – na wniosek ZUS – postępowanie egzekucyjne. Tytuły wykonawcze obejmowały zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Urząd umorzył postępowanie, a podatnika obciążył kosztami egzekucyjnymi. Podatnik złożył wniosek o umorzenie tych kosztów. Wskazał, że jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Nie prowadząc działalności gospodarczej, nie ma możliwości uzyskiwania dochodów, a jego przychody określone są ściśle przepisami prawa. Twierdził, że jego działalność służy interesom państwa i jest finansowana ze środków publicznych. Bezskutecznie.

Urząd odmówił umorzenia kosztów. Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga nie jest zasadna. Przypomniał, że podstawę rozstrzygnięcia stanowi art. 64e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A92FD091D72E76DA1810F8C6C821450F?id=179915]ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji[/link]. Przewiduje on możliwość umorzenia kosztów egzekucyjnych, jeżeli: stwierdzono nieściągalność od zobowiązanego dochodzonego obowiązku lub gdy zobowiązany wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów egzekucyjnych bez znacznego uszczerbku dla swojej sytuacji finansowej; za umorzeniem przemawia ważny interes publiczny; ściągnięcie tylko kosztów egzekucyjnych spowodowałoby niewspółmierne wydatki egzekucyjne.

Problem sprowadzał się do oceny, czy w tej sprawie organ orzekający działał w warunkach uznania administracyjnego. Zastosowanie tej instytucji prawa administracyjnego możliwe jest bowiem dopiero w sytuacji, gdy zostanie stwierdzone istnienie przesłanek, od których wystąpienia przepis prawa uzależnia podjęcie rozstrzygnięcia korzystnego dla strony. Wtedy to, korzystając z uznania administracyjnego, organ wydający decyzję dokonuje wyboru rozstrzygnięcia i może – mimo istnienia przesłanek – odmówić uwzględnienia wniosku strony.

Natomiast stwierdzenie braku przesłanek zawsze skutkować będzie odmową uwzględnienia wniosku. W takim przypadku organ nie ma możliwości wyboru między pozytywnym a negatywnym dla strony rozstrzygnięciem.

Zdaniem sądu organy orzekające prawidłowo oceniły, że nie wystąpiły przesłanki wnioskowanego przez skarżącego umorzenia kosztów egzekucyjnych.

[b]Skarżący jak każdy inny wierzyciel obciążony kosztami wszczętej na jego wniosek egzekucji ma pełne prawo występować o umorzenie tych kosztów. Ma też pełne prawo oczekiwać, że jego wniosek zostanie wnikliwie rozpatrzony. Jednak tak jak każdy inny wierzyciel, dokonuje wyboru okoliczności, jakie wskaże na poparcie swego wniosku i jakie dowody przedstawi organowi egzekucyjnemu. [/b]

[b]Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 czerwca 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 255/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono