[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach 22 września 2009 r. (I SA/Gl 211/09).[/b]
Spółka kapitałowa, będąca akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, zwróciła się do ministra finansów z pytaniem o moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu uzyskania przychodu w tej spółce.
Według organu przychody powinny być opodatkowane w formie comiesięcznych zaliczek, bo zgodnie z art. 5, w związku z art. 25 ustawy o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]CIT[/link], przychody z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Ustawa nie różnicuje sytuacji akcjonariuszy i komplementariuszy, a ich zysk jest proporcjonalny do wkładów wniesionych do spółki. Spółka osobowa nie jest podatnikiem CIT, a podatnikami są jej wspólnicy, których status jest jednakowy. Stąd nie można w sposób odmienny traktować pozycji akcjonariusza.
Podatnik zaskarżył interpretację do WSA, zarzucając błędną wykładnię przywołanych przepisów ustawy o CIT, poprzez przyjęcie, że akcjonariusz w każdym miesiącu uzyskuje przychód z tytułu posiadanych akcji, który powinien co miesiąc opodatkować. Według skarżącego techniczną niemożliwością jest oszacowanie i wykazanie miesięcznych przychodów osiągniętych z tytułu posiadanych przez akcjonariusza akcji.
Ponadto wypłata dywidendy nie jest obligatoryjna i akcjonariusz w danym roku podatkowym wcale nie musi osiągnąć przychodu z tytułu jej wypłacenia. Podatnik przywołał [b]wyrok WSA we Wrocławiu (I SA/Wr 1064/09)[/b], w którym stwierdzono, że przychód należny akcjonariusza powstaje dopiero w chwili wypłaty dywidendy.