Osoby, które wypełniają PIT-38, powinny przypomnieć sobie, czy w ostatnich pięciu latach nie poniosły straty w funduszach inwestycyjnych. Jeśli tak było, mogą spróbować je rozliczyć i dzięki temu zapłacić niższy podatek ze sprzedaży akcji.
[srodtytul]Niejasne przepisy[/srodtytul]
Jeszcze niedawno wydawało się, że takie kompensowanie dochodów i strat jest niedopuszczalne. Wszystkie interpretacje dotyczące takiej sytuacji były niekorzystne dla podatników. Jeden z nich nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem fiskusa i postanowił walczyć przed sądem o zmianę odpowiedzi. W [b]wyroku z 14 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1147/09)[/b] przyznał mu rację.
Dotychczas nie było wątpliwości, że inwestor, który sprzedał papiery wartościowe ze stratą, może skompensować ją z innymi tego rodzaju transakcjami zakończonymi zyskiem. Inaczej wygląda sytuacja osób inwestujących w fundusze. To dlatego, że przepisy ustawy o PIT dotyczące dochodów kapitałowych są bardzo niespójne. Na ich podstawie można wyinterpretować dwa sprzeczne wnioski dotyczące strat poniesionych w funduszach inwestycyjnych.
Na podstawie samego art. 30a ust. 5 ustawy o PIT można dojść do wniosku, że mogą one być rozliczone z innymi dochodami kapitałowymi, np. ze sprzedaży akcji. Stanowi on bowiem, że dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym i w latach poprzednich. Innych ograniczeń się nie przewiduje.