Które elementy elektrowni wiatrowej nie są budowlą

Elementy wyposażenia elektrowni wiatrowej, takie jak: wirnik ze skrzydłami, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa oraz instalacja zdalnego sterowania, nie są urządzeniami budowlanymi i nie są też budowlami wchodzącymi w skład budowli jako całości techniczno-użytkowej

Aktualizacja: 26.04.2010 03:15 Publikacja: 26.04.2010 03:00

Które elementy elektrowni wiatrowej nie są budowlą

Foto: Fotorzepa, Przemysław Wierzchowski Prz Przemysław Wierzchowski

Red

Dlatego podatek od nieruchomości w przypadku elektrowni wiatrowej obejmuje jedynie linie, fundament i maszt.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy 16 marca 2010 r. (I SA/Bd 86/10).[/b]

Organ podatkowy określił spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2007 r. Uznał, że opodatkowaniu podlega cała elektrownia wiatrowa według wartości wykazanej w ewidencji środków trwałych, sporządzonej na potrzeby amortyzacji dla celów podatku dochodowego. Natomiast zdaniem spółki opodatkowane powinny być jedynie części budowlane elektrowni wiatrowej, tj. maszt i fundament. Początkowo WSA [b](I SA/Bd 836/07)[/b] podzielił zdanie organów podatkowych.

Spółka nie zgodziła się z rozstrzygnięciem sądu i wniosła skargę kasacyjną. Ten [b]wyrokiem z 16 grudnia 2009 r. (II FSK 1184/08) [/b]uchylił orzeczenie sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. NSA uznał, że urządzenia i przedmioty, które są wyposażeniem elektrowni wiatrowej, takie jak: wirnik ze skrzydłami, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa oraz instalacja zdalnego sterowania, nie są urządzeniami budowlanymi, o których mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8DFCA6D16647FEEAE723C77DA636C54E?id=182297]ustawie o podatkach i opłatach lokalnych[/link] i nie są też budowlami wchodzącymi w skład budowli jako całości techniczno-użytkowej w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B3A61CB53B88772B75B7154DA84F0232?id=183262]ustawy Prawo budowlane[/link].

WSA w Bydgoszczy związany wyrokiem NSA uchylił decyzje organów podatkowych i powtórzył argumentację NSA.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Mateusz Sudolski, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu):[/b]

Wyrok ten wpisuje się w linię orzeczniczą potwierdzającą, że wyłącznie części budowlane urządzeń technicznych są budowlami i podlegają podatkowi od nieruchomości [b](tak też np. wyrok NSA z 30 lipca 2009 r., II FSK 202/08)[/b].

Ustawodawca podatkowy posłużył się negatywną definicją terminu „budowla”, określił, że jest nią obiekt budowlany, w tym także urządzenie budowlane, niebędące budynkiem oraz obiektem małej architektury. Zatem punktem wyjścia do kwalifikacji danego obiektu jako budowli jest ustalenie, czy w ogóle jest on obiektem budowlanym, o czym organy podatkowe nierzadko zapominają.

Ustawodawca określił także przykładowy katalog budowli. Oprócz najbardziej typowych obiektów do budowli zaliczył części budowlane urządzeń technicznych (m.in. elektrowni wiatrowych) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Literalne brzmienie definicji budowli pozwala wnioskować, że części budowlane urządzeń technicznych oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia są zawsze odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń. Zatem same maszyny i urządzenia nie są budowlami i nie podlegają opodatkowaniu. Co więcej ustawodawca wprost wskazał, że opodatkowane są wyłącznie części budowlane urządzeń technicznych, m.in. elektrowni wiatrowych.

Intencją racjonalnego ustawodawcy nie mogło być zatem traktowanie każdego obiektu przemysłowego jako całości, ale wyróżnienie w nim części budowlanych i niebudowlanych, przy czym tylko te pierwsze należałoby opodatkować.

Niestety, organy podatkowe często rozszerzają definicję budowli, zaliczając do nich obiekty będące wynikiem prac konstruktorskich (a nie budowlanych). Ma za tym przemawiać definicja obiektu budowlanego, przez który należy rozumieć m.in. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Organy podatkowe twierdzą, że jeżeli między częścią budowlaną i niebudowlaną zachodzi tzw. związek funkcjonalny (a prawie zawsze on istnieje), to w konsekwencji obiekty te podlegają w całości opodatkowaniu jako budowle. Komentowany wyrok zasługuje na aprobatę, bo stanowczo odrzuca taką interpretację.

Co więcej, sąd wykluczył, że części niebudowlane elektrowni wiatrowych są urządzeniami budowlanymi (tj. urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym, zapewniającym możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem). Także w tym względzie należy zgodzić się z tezą wyroku.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo