[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie.
Przypomniał, że podatnikami podatku rolnego są między innymi osoby fizyczne, będące właścicielami gruntów. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 5 ustawy, jeżeli grunty stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach). Jeżeli grunty stanowią gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem (posiadaczem), która to gospodarstwo prowadzi w całości.
Oznacza to, że jeżeli grunty objęte ustawą o podatku rolnym są współwłasnością lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. Zasadą jest, że obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich tych podmiotach. Inaczej jest w przypadku tych gruntów będących gospodarstwem rolnym.
Otóż wówczas obowiązek uiszczenia podatku ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem lub współposiadaczem, która to gospodarstwo prowadzi w całości. Ustalenie zatem tej okoliczności w trakcie postępowania podatkowego dotyczącego opodatkowania gospodarstwa rolnego ma istotne znaczenie.
W rozpoznawanej sprawie zarówno organ I, jak i II instancji oparł swoje rozstrzygnięcie jedynie na danych zawartych w ewidencji budynków i gruntów, z której wynika, że współwłaścicielami gospodarstwa rolnego stanowiącego przedmiot opodatkowania są I.S. oraz J.G. Organ I instancji, dokonując ustaleń w sprawie, nie badał w ogóle tego, kto prowadzi gospodarstwo rolne stanowiące przedmiot opodatkowania.