Reklama
Rozwiń

Decyzja fiskusa musi zawierać konkretne informacje

Obowiązkiem organów podatkowych jest orzeczenie nie tylko o odpowiedzialności wspólnika, ale również określenie wysokości zobowiązania podatkowego, które ciążyło na spółce

Aktualizacja: 19.07.2010 04:44 Publikacja: 19.07.2010 03:00

Decyzja fiskusa musi zawierać konkretne informacje

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 25 maja 2010 r., I SA/Kr 1848/09 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności P.S., byłego wspólnika zlikwidowanej spółki cywilnej, jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki w VAT. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Reklama
Reklama

Wspólnik spółki osobowej, jaką jest spółka cywilna, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności spółki. Zasada ta odnosi się również do byłego wspólnika w zakresie odpowiedzialności za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.

O odpowiedzialności osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji, przy czym gdy spółka ulegnie rozwiązaniu, orzeczenie o odpowiedzialności za zaległości z tytułu zobowiązań powstałych z mocy prawa nie wymaga uprzedniego wydania decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, decyzji w sprawie zwrotu zaliczki naliczonego VAT, decyzji określającej wysokość należnych odsetek za zwłokę.

W takim przypadku określenie wysokości zobowiązań podatkowych spółki, orzeczenie o odpowiedzialności płatnika, zwrocie zaliczki na naliczony VAT lub określenie wysokości należnych odsetek za zwłokę następuje w decyzji orzekającej o odpowiedzialności osoby trzeciej.

Zgodnie z art. 108 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. W jednym postępowaniu określić należy zarówno wysokość zobowiązania podatkowego spółki, jak i „osoby trzeciej” ponoszącej odpowiedzialność. Obowiązkiem organów było orzeczenie nie tylko o odpowiedzialności wspólnika, ale w pierwszej kolejności określenie wysokości zobowiązania podatkowego, które ciążyło na spółce.

[wyimek]Organ musi wskazać, na jakiej podstawie ustalił należność [/wyimek]

Tego obowiązku nie eliminuje art. 108 § 3, gdyż przepis ten mówi również o uprzednim wydaniu decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, co należy rozumieć jako wydanie decyzji w odrębnym postępowaniu. Tymczasem ani zaskarżona decyzja, ani też poprzedzająca ją decyzja organu I instancji nie zawiera orzeczenia dotyczącego określenia wysokości zobowiązania podatkowego ciążącego na spółce.

Reklama
Reklama

Dodatkowo orzeczenie to dotyczy jedynie skarżącego, bez określenia solidarnej odpowiedzialności wraz ze spółką oraz pozostałym wspólnikiem. Tymczasem decyzja wydana na podstawie art. 115 ordynacji podatkowej orzekająca o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki cywilnej musi wyraźnie wskazywać, że jest to odpowiedzialność solidarna ze spółką i pozostałymi wspólnikami.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 25 maja 2010 r., I SA/Kr 1848/09 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama