Wspólnik spółki osobowej, jaką jest spółka cywilna, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności spółki. Zasada ta odnosi się również do byłego wspólnika w zakresie odpowiedzialności za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.
O odpowiedzialności osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji, przy czym gdy spółka ulegnie rozwiązaniu, orzeczenie o odpowiedzialności za zaległości z tytułu zobowiązań powstałych z mocy prawa nie wymaga uprzedniego wydania decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, decyzji w sprawie zwrotu zaliczki naliczonego VAT, decyzji określającej wysokość należnych odsetek za zwłokę.
W takim przypadku określenie wysokości zobowiązań podatkowych spółki, orzeczenie o odpowiedzialności płatnika, zwrocie zaliczki na naliczony VAT lub określenie wysokości należnych odsetek za zwłokę następuje w decyzji orzekającej o odpowiedzialności osoby trzeciej.
Zgodnie z art. 108 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. W jednym postępowaniu określić należy zarówno wysokość zobowiązania podatkowego spółki, jak i „osoby trzeciej” ponoszącej odpowiedzialność. Obowiązkiem organów było orzeczenie nie tylko o odpowiedzialności wspólnika, ale w pierwszej kolejności określenie wysokości zobowiązania podatkowego, które ciążyło na spółce.
[wyimek]Organ musi wskazać, na jakiej podstawie ustalił należność [/wyimek]
Tego obowiązku nie eliminuje art. 108 § 3, gdyż przepis ten mówi również o uprzednim wydaniu decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, co należy rozumieć jako wydanie decyzji w odrębnym postępowaniu. Tymczasem ani zaskarżona decyzja, ani też poprzedzająca ją decyzja organu I instancji nie zawiera orzeczenia dotyczącego określenia wysokości zobowiązania podatkowego ciążącego na spółce.