[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 369/10). [/b]
Sprawa była efektem wniosku o interpretację. Izba skarbowa uznała w niej, że po przekształceniu spółka straci prawo do uwzględniania straty z lat poprzednich. Powołała się na art. 7 ust. 3 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CE7B5F12C06FC522C081DAF733FD6012?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Zgodnie z nim podczas ustalania podstawy opodatkowania nie bierze się pod uwagę strat firm przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych.
Sprawa trafiła do sądu. W skardze Poczta Polska argumentowała, że ten przepis nie ma zastosowania do przedsiębiorstw państwowych. Do nich skierowany jest bowiem art. 7 ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT.
Stanowi on, że obliczając podstawę opodatkowania, nie bierze się pod uwagę strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji. Poczta podkreśliła, że nadal jest tym samym podatnikiem i posługuje się tym samym NIP.
Sąd zgodził się z tymi argumentami i uchylił interpretację. Potwierdził, że art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych.