Tak orzekł WSA w Krakowie 1 lutego 2011 (I SA/Kr 1967/10).
Szpital część posiadanych przez siebie budynków wykorzystywał stricte w działalności medycznej, pozostałe były przeznaczone na cele administracyjne, gospodarcze i socjalne.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych szpital wyraził przekonanie, że wszystkie zajmowane pomieszczenia były niezbędne do jego prawidłowej działalności, a ponadto konieczność stworzenia niektórych oddzielnych pomieszczeń wynikała z przepisów prawa.
Zdaniem szpitala, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol), do wszystkich jego budynków powinna mieć zastosowanie preferencyjna stawka podatku od nieruchomości. Przepis ten obejmuje bowiem nie tylko pomieszczenia stricte przeznaczone na działalność medyczną, ale również inne, niezbędne dla funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej jako całości.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że w art. 5 ust. 1 pkt 2 upol w lit. d wymieniono budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, natomiast lit. b dotyczy budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.