Tak orzekł WSA w Krakowie 29 marca 2011 (I SA/Kr 270/11).
Spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości. Wskazała w nim, że w latach 2004 – 2006 nie miała obowiązku opodatkowania posiadanych dróg wewnętrznych. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej ustawa) w tym okresie wszystkie drogi wewnętrzne były bowiem wyłączone spod opodatkowania.
Organy podatkowe nie zgodziły ze stanowiskiem podatnika. W wydanych decyzjach w celu ustalenia przedmiotu opodatkowania oparły się na danych z ewidencji gruntów i budynków. Tymczasem zgodnie z nimi drogi wewnętrzne nie są oznaczone symbolem „dr”. Zdaniem organów uniemożliwia to skorzystanie z wyłączenia.
W skardze do WSA spółka podniosła, że opieranie się wyłącznie na danych z ewidencji jest nieuprawnione i powinno być uzupełnione zbadaniem charakteru dróg wewnętrznych oraz definicji drogi i pasa drogowego.
Na potwierdzenie swojej argumentacji podatnik przywołał wyrok z 3 grudnia 2010 (II FSK 1105/09), w którym NSA stwierdził: „treść art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (…) nie daje podstaw do przyjęcia za wiążące danych z ewidencji gruntów i budynków w zakresie opodatkowania przedmiotowych nieruchomości”.