Katarzyna Kunka starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Łodzi)
Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z 30 czerwca 2000 Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.
W omawianej sprawie kluczową kwestią było ustalenie, czy zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP, ale jeszcze niezarejestrowane znaki towarowe spełniają tę definicję.
Z jednej strony, zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej, prawa z dokonanych w Urzędzie Patentowym zgłoszeń znaków towarowych, na które nie zostały jeszcze udzielone prawa ochronne, są prawami określonymi we wspomnianej ustawie (art. 162 ust. 6).
Z drugiej – dotychczas większość organów podatkowych oraz sądów administracyjnych odmawiała im przymiotu wartości niematerialnych i prawnych.
W komentowanym wyroku WSA w Poznaniu uznał, że jakkolwiek prawa ze zgłoszeń znaków towarowych nie są wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji dla celów CIT, to uprawnienie do uznania omawianych praw za wartości niematerialne i prawne podatnik może nabyć z chwilą wydania świadectw ochronnych na uprzednio zgłoszone do rejestracji znaki towarowe (poprzez które zgodnie z art. 150 prawa własności przemysłowej stwierdza się udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy).