Zdaniem SKOK taki sposób rozliczenia jest prawidłowy. Przepis pozwala ujmować do celów podatkowych przychody, których jeszcze podatnik nie otrzymał, ale są mu należne, tj. stanowią przedmiot wymagalnych świadczeń. Możliwość ta jest jednak przewidziana wyłącznie przy przychodach związanych z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej.
Wnioskodawca przekonywał, że każda spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa jest rodzajem spółdzielni. Kasa, będąc spółdzielnią, z definicji prowadzi działalność gospodarczą.
Za dodatkowe uzasadnienie swojego stanowiska SKOK uznała brak w przepisach ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych regulacji, zgodnie z którą kasy nie prowadzą działalności gospodarczej.
Fiskus uznał, że kasa błędnie rozlicza swoje przychody. Odwołując się do pojęcia działalności gospodarczej, organ podniósł, że znaczenie tego pojęcia na gruncie prawa podatkowego zostało wyjaśnione w art. 3 pkt 9 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz w art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).
W interpretacji wyjaśniono, że konstytutywną cechą działalności gospodarczej jest jej zarobkowy charakter. Zarobkowy oznacza przy tym nakierowany na osiągnięcie zysku, mający na celu uzyskanie dochodu.
Brak tej cechy przesądza o niemożliwości uznania danej działalności za gospodarczą w rozumieniu prawa podatkowego.