Inwestor, który zarobił na akcjach, nie może pomniejszyć dochodu o stratę z udziału w funduszach kapitałowych. Tak uważają urzędy skarbowe. Zapłaci więc podatek, nawet gdy wynik wszystkich operacji finansowych jest ujemny. To niekorzystne dla podatników stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 565/10).
Te same przychody
– Zakaz kompensowania jest absurdalny – mówi Maciej Grzymała, doradca podatkowy, starszy menedżer w Accreo Taxand. – Ustawa o PIT wrzuca przecież sprzedaż akcji i inwestowanie w fundusze do jednego koszyka – przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17). Powinny więc być wspólnie rozliczane. Ale przepisy mówiące o zasadach odprowadzania podatku (art. 30a i 30b) już te operacje finansowe rozdzielają. Dlatego organy skarbowe twierdzą, że strat z funduszy nie można odliczyć od dochodów z akcji.
Przypomnijmy, że przepisy wprost nie pozwalają tylko na pomniejszanie dochodu z udziału w funduszach o straty z tego tytułu, a także o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (art. 30a ust. 5 ustawy o PIT). Nie zabraniają jednak odliczania strat z funduszu z innymi dochodami kapitałowymi, np. ze sprzedaży akcji. Czy oznacza to, że takie rozliczenie jest możliwe? Zdaniem fiskusa – nie. Dochody z udziału w funduszach opodatkowane są bowiem 19-proc. ryczałtem. Konstrukcja zryczałtowanego podatku zakłada rozliczenie za pośrednictwem płatnika. Uzyskany dochód nie jest więc łączony z innymi z tego samego źródła, a inwestor nie rozlicza go samodzielnie (odpowiedź ministra finansów na interpelację poselską nr 15 911).
Dlatego urzędy twierdzą, że poniesienie straty z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie daje prawa do odliczenia jej od dochodów uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych.
NSA za fiskusem
Nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie sporów z fiskusem dawał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1147/09). Podkreślił, że dochód z akcji i strata z funduszy pochodzą z tego samego źródła. Nie ma więc przeszkód, aby je wspólnie rozliczyć. To, że płatnik pobiera podatek, nie wyklucza prawa inwestora do złożenia zeznania.