Rada miasta Nowa Ruda podjęła uchwałę w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków gminnego zespołu interdyscyplinarnego. Określiła w niej również – zgodnie z delegacją ustawową – szczegółowe zasady funkcjonowania zespołu. Niektóre z postanowień uchwały zakwestionował jednak wojewoda dolnośląski (sygnatura akt: NK-N.4131.850. 2011.SS1).
W uchwale rada unormowała zasady powoływania grup roboczych. Postanowiła, że są one tworzone na podstawie porozumienia burmistrza zawartego z podmiotami, których przedstawiciele wchodzą w skład zespołu interdyscyplinarnego (policja, jednostki pomocy społecznej, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych i inne wymienione w art. 9a ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).
Radnym nie wolno ingerować w ustawowe kompetencje burmistrza
– Rada dokonała modyfikacji regulacji zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie bowiem z jej przepisami to zespół interdyscyplinarny jest tworzony na podstawie porozumienia zawartego między wójtem a podmiotami uprawnionymi do delegowania przedstawicieli do prac w tym zespole. Utworzenie zaś grupy roboczej jest wyłączną kompetencją zespołu interdyscyplinarnego.
Zgodnie z art. 9a ust. 10 tej ustawy to zespół może tworzyć takie grupy w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych wypadkach – wyjaśnia Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. – Oznacza to, że decyzja w sprawie powołania grup roboczych leży w gestii zespołu interdyscyplinarnego i ani burmistrz, ani żaden inny organ nie może w tę materię ingerować – dodaje (sygnatura akt: NK-N.4131.850. 2011.SS1).