Dobra wiadomość dla gmin, które naruszyły prawo, wydając swoje uchwały, zwłaszcza te dotyczące danin. Jedno z najnowszych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego daje im nadzieję na zminimalizowanie negatywnych skutków nadużycia.
Wsteczna moc aktu
Kanwą tego precedensowego wyroku była uchwała rady miasta w sprawie opłat targowych. Problemem okazał się jeden jej paragraf. Radni postanowili bowiem, że uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r.
Takie rozwiązanie nie spodobało się prokuratorowi. Zarzucił, że bez powodu uchwale nadano wsteczną moc obowiązywania. W skardze do sądu zażądał unieważnienia całego aktu.
Miasto broniło się, że przepisy pozwalają na przyjęcie wcześniejszej daty wejścia w życie aktu normatywnego, a nawet nadania wstecznej mocy, jeżeli nie sprzeciwiają się temu zasady demokratycznego państwa. Podkreślało, że uchwała nie podwyższała stawek opłaty targowej na nowy rok. A została podjęta, bo trzeba było zmienić inkasenta.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi unieważnił całą uchwałę. Nie miał wątpliwości, że została podjęta z istotnym, oczywistym i bezpośrednim naruszeniem prawa.