Wyrok może wywołać dyskusję, ponieważ ustawa o dostępie do informacji publicznej przesądza, że odmowa udostępnienia takiej informacji musi nastąpić w formie decyzji administracyjnej.
Z wnioskiem o udostępnienie skanów wyroku, protokołu z rozprawy oraz aktu oskarżenia wniesionego przez prokuraturę Mariusz P. (dane zmienione) zwrócił się do prezes Sądu Rejonowego w Z.
Prezes poinformowała w piśmie, że wniosek nie może być uwzględniony. Ze względu na ochronę prywatności żądane dokumenty nie mają waloru informacji publicznej. Nie jest więc możliwe udostępnienie danych, które ułatwiałyby zidentyfikowanie osoby fizycznej.
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych za takie dane uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Nie było możliwe udostępnienie danych, które ułatwiałyby taką identyfikację – napisała prezes sądu.
Mariusz P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na bezczynność prezes sadu rejonowego. Stwierdził, że odmowa udostępnienia żądanych danych powinna nastąpić w formie decyzji administracyjnej, od której mógłby się odwołać. Odmowa w piśmie informacyjnym to uniemożliwia. Podał, że jest dziennikarzem, a żądane dokumenty mają charakter informacji publicznej i powinny być udostępnione niezanonimizowane, zgodnie z jego wnioskiem. Dotyczą jednego z miejscowych notabli, oskarżonego o posługiwanie się fałszywym dyplomem.