[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA przypomniał, że art. 21 ust. 1 pkt 32 w brzmieniu ustalonym [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=171366]ustawą z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 202, poz. 1956) [/link]stosuje się do podatników, którzy przychody ze sprzedaży praw majątkowych uzyskali przed 1 stycznia 2004 r.
Sąd uznał za prawidłowe ustalenia dotyczące skutków złożonego przez małżonków oświadczenia zawartego w akcie notarialnym, że nabycie działki nastąpiło na prowadzenie działalności gospodarczej.
Późniejsze zbycie tej nieruchomości oraz uzyskanie przez nabywcę decyzji o warunkach zabudowy w dacie zakupu nastąpiło wskutek niezrealizowanego planu wybudowania na działce budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi na parterze, lokalem biurowym i co najmniej trzema mieszkaniami.
Uzyskana w toku postępowania podatkowego informacja o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej potwierdza zgłoszenie w przedmiocie m.in. działalności robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.
Zgodnie z art. 21 ust 2 pkt 1 [b]przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie miały zastosowania, jeżeli budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów były przedmiotem działalności gospodarczej podatnika.[/b]